Menu

TS: Rodzic, którego dziecko ma obywatelstwo UE, może dostać prawo pobytu

TS: Rodzic, którego dziecko ma obywatelstwo UE, może dostać prawo pobytu
Decyzja sądu ma znaczenie dla tysięcy rodziców w krajach UE. (Fot. Thinkstock)
"Rodzic, który sam nie jest obywatelem Unii Europejskiej, ale którego dziecko posiada unijne obywatelstwo, może na tej podstawie uzyskać tzw. pochodne prawo pobytu w Unii" - wynika z najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Reklama

Wyrok dotyczy sprawy Wenezuelki, która przyjechała do Holandii na podstawie wizy turystycznej i tu poznała swojego holenderskiego partnera. W 2009 roku parze urodziło się dziecko, które otrzymało obywatelstwo holenderskie.

Rodzina mieszkała przez kilka lat w Niemczech, ale sześć lat temu związek się rozpadł i kobieta wraz z dzieckiem musiała wyprowadzić się z zajmowanego przez nich mieszkania. Od tej pory Wenezuelka sama opiekuje się dzieckiem. Jako że ojciec dziecka nie uczestniczy ani w wychowywaniu dziecka, ani w kosztach jego utrzymania, kobieta starała się w Holandii o zasiłek rodzinny i pomoc społeczną. Jej wniosek został jednak oddalony, bo - jak argumentowali urzędnicy - matka dziecka nie posiada prawa pobytu w UE.

Okazało się, że w podobnej sytuacji jest siedem innych kobiet. Wszystkie pochodzą spoza UE i mają jedno lub kilkoro dzieci z obywatelami Holandii, a wszystkie dzieci posiadają obywatelstwa holenderskie. Dzieci zostały uznane przez swoich ojców, ale mieszkają głównie lub wyłącznie z matkami.

Sprawa kobiet trafiła najpierw do holenderskiego sądu apelacyjnego, specjalizującego się w rozstrzyganiu sporów dotyczących przyznawania pomocy społecznej i zasiłków rodzinnych, a stamtąd do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Ten miał ustalić, czy matki dzieci będących obywatelami UE mogą starać się na tej podstawie o prawo pobytu. Odpowiedź twierdząca oznaczałaby automatycznie, że kobiety mogą korzystać z pomocy społecznej i zasiłków rodzinnych na podstawie przepisów obowiązujących w kraju członkowskim, w którym mieszkają - w tym wypadku Holandii.

W ogłoszonym dwa dni temu wyroku Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że obywatel państwa nienależącego do UE może, jako rodzic małoletniego dziecka posiadającego obywatelstwo UE, powoływać się na pochodne prawo pobytu we Wspólnocie. TS podkreśla, że drugi rodzic, będący obywatelem UE, mógłby co prawda sam sprawować na co dzień opiekę nad dzieckiem, ale ta okoliczność sama w sobie nie wystarcza, by odmówić drugiemu rodzicowi pozwolenia na pobyt. Przy rozpatrywaniu takiego przypadku sąd musi działać przede wszystkim w najlepszym interesie dziecka i wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, a zwłaszcza wiek dziecka i etap jego rozwoju psychicznego i emocjonalnego oraz zbadać, jak bardzo dziecko związane jest z jednym i drugim rodzicem oraz jak zniosłoby ewentualne rozdzielenie z jednym z nich.

Trybunał przypomniał, że w rozpatrywanym przypadku matka sama sprawowała opiekę nad dzieckiem, więc ewentualny nakaz opuszczenia przez nią UE oznaczałby, że do opuszczenia Unii zmuszone zostałoby także jej dziecko. A to - jak podkreślił Trybunał - byłoby sprzeczne z interesem dziecka.

 

  Komentarze


  • Misz
   12 maja 2017, 08:35

   7 kobiet czemu nie napiszecie ze w calej europie sa tysiace takich kobiet. Dlaczego my podatnicy mamy oddawac nasz podatek a puzniej pracowac do 70Tki bo przeciesz nie ma na emerytury porazka niech zaczna pracowac i wynaima opieke nad dzieciem

  • THC
   12 maja 2017, 11:39

   @Aneta Kaczor - "Unijne Obywatelstwo" - chyba jest jasne, ze chodzi tutaj o jeden z krajow wchodzacych w sklad UE! Ja nie wiem, czytac po Polsku nie potrafia a w UK mieszkaja. nic dziwnego, ze jez ang to znacie tylko z filmow. A to ze autor tego artykulu jest orlem nisko latajacym i wprowadza mniej inteligentne osoby w blad to juz inna historia.

  • Thchaha
   12 maja 2017, 17:07

   THC bardziej sie nie mogles osmieszyc, ta kobiecina tylko ironizuje. Pozdrawiam :D

  • THC
   13 maja 2017, 07:44

   @Thchaha - spakowany? I tak was nie wpuszcza hehehe

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.04.2018
  GBP 4.779 złEUR 4.180 złUSD 3.416 złCHF 3.495 zł

  Sport


  Reklama