Menu

Szwecja po zamachu: Sprawca zatrzymany, wzmocnione kontrole graniczne

Szwecja po zamachu: Sprawca zatrzymany, wzmocnione kontrole graniczne
Uprowadzona spod restauracji ciężarówka, która rozwoziła piwo, wjechała w tłum na głównej handlowej ulicy Sztokholmu Drottingggatan, a następnie uderzyła w dom towarowy Ahlens. (Fot. Getty Images)
Aresztowany wczoraj wieczorem mężczyzna jest sprawcą zamachu w centrum Sztokholmu w piątek po południu, w którym zginęły 4 osoby, a 15 zostało rannych - twierdzi szwedzka policja. Szwecja wzmocniła kontrole graniczne w następstwie tych wydarzeń - ogłosił premier Stefan Loefven.
Reklama

Mężczyzna aresztowany w związku z atakiem w centrum Sztokholmu, jest podejrzany o to, że kierował ciężarówką, która wjechała w tłum i uderzyła w dom handlowy. "Tak, to najprawdopodobniej on" - poinformował dzisiaj rzecznik policji Lars Bystroem. Odmówił potwierdzenia doniesień mediów, że podejrzany to 39-letni Uzbek sympatyzujący z Państwem Islamskim.

Mężczyzna został zatrzymany wczoraj wieczorem w miejscowości Marsta na północ od Sztokholmu, znajdującej się w granicach stołecznej aglomeracji. Zastosowano wobec niego najwyższy w szwedzkim systemie prawnym stopień podejrzenia o popełnienie przestępstwa terrorystycznego.

Rzecznik nie chciał potwierdzić, bądź zaprzeczyć doniesieniom mediów, że policja znalazła w uprowadzonej ciężarówce torbę z materiałami wybuchowymi.

Wcześniej prokurator Hans Ihrman poinformował, że zatrzymany mężczyzna jest podejrzany o terroryzm i zabójstwa i do południa we wtorek zostanie poddany wstępnemu przesłuchaniu, bądź zwolniony.

Szpital Karolinska w Sztokholmie poinformował dzisiaj, że sześć poszkodowanych w ataku osób zwolniono do domu, a w klinice pozostało jeszcze ośmioro dorosłych i jedno dziecko.

Użyta do ataku ciężarówka, należąca do browaru Spendrups, została wcześniej skradziona podczas dostawy towaru do restauracji. Kierowcy nic się nie stało. Pojazd przejechał wiele metrów po wyłączonej z ruchu samochodowego ulicy, potrącając i rozjeżdżając przechodniów. Na koniec uderzył w dom towarowy Ahlens. Wtedy ciężarówka się zapaliła, a z budynku zaczęły wydobywać się kłęby dymu - relacjonował dziennik "Aftonbladet".

Na znak żałoby opuszczono do połowy flagi w Sztokholmie na pałacu królewskim, siedzibie rządu, parlamentu i miejskim ratuszu. ​

Sztokholmskie metro czasowo zostało zamknięte; ewakuowano także główny dworzec kolejowy w stolicy i wstrzymano tam do końca dnia ruch pociągów. W centrum Sztokholmu nie kursują autobusy ani tramwaje. W całym kraju wzmocniono patrole policji.​

 

  Komentarze


  • Roberto5980
   8 kwietnia 2017, 11:03

   Poprawność polityczna

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama