Menu

Szef polskich studiów na Cambridge: Chcemy podnieść poziom wiedzy o Polsce

Szef polskich studiów na Cambridge: Chcemy podnieść poziom wiedzy o Polsce
Uniwersytet w Cambridge istnieje już od ponad 800 lat. (Fot. Thinkstock)
Szef polskich studiów na Uniwersytecie w Cambridge dr Stanley Bill zapowiedział, że rozwój programu pomoże podnieść poziom wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii.
Reklama

Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu w Cambridge podpisali w ubiegły piątek wartą 15 mln zł umowę o finansowaniu rozwoju Cambridge Polish Studies na Uniwersytecie w Cambridge.

Na czele programu stanie specjalizujący się w XX-wiecznej literaturze polskiej Australijczyk dr Stanley Bill, który prowadził projekt w dotychczasowej, pilotażowej fazie.

Dr Bill, który w ubiegłym roku przygotował pierwsze tłumaczenie nieskończonej powieści Czesława Miłosza "Góry Parnasu" na język angielski, wcześniej pracował m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Jak tłumaczył, kwota 15 milionów złotych zostanie wykorzystana jako fundusz, który "zapewni, że program polskich studiów będzie już na Cambridge na zawsze".

"To zapewnia na zawsze stanowisko wykładowcy studiów polskich i lektora języka polskiego, a także fundusze na wydarzenia w ramach programu edukacji publicznej" - zaznaczył.

Wykładowca podkreślił, że program studiów polskich skierowany jest przede wszystkim do brytyjskich studentów, którzy mogą uczyć się o historii kultury polskiej, ale mają też zajęcia z języka polskiego.

"Traktujemy język jako podstawę. Nie można zrozumieć Polski czy polskiej historii bez znajomości języka, to fundament" - podkreślił dr Bill.

W trakcie trzech lat istnienia programu w pilotażowej formie wzięło w nim udział ok. 150 studentów Uniwersytetu Cambridge, który uważany jest za jedną z najlepszych uczelni na świecie.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama