Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef brytyjskiej dyplomacji na Kubie. To pierwsza wizyta od 1959 r.

Szef brytyjskiej dyplomacji na Kubie. To pierwsza wizyta od 1959 r.
Philip Hammond spotkał się z przedstawicielami kubańskiego społeczeństwa obywatelskiego i poruszył kwestię przestrzegania praw człowieka. (Fot. Getty Images)
Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond złożył wizytę na Kubie - pierwszą od 1959 r. W trakcie wizyty podpisano cały szereg porozumień dwustronnych regulujących współpracę w sferze energetycznej, usług finansowych, kultury i szkolnictwa wyższego.
Reklama
Reklama

Hammond zapowiedział również podpisanie porozumienia o restrukturyzacji zadłużenia kubańskiego wobec Wielkiej Brytanii. Jak zauważa agencja AFP, nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących planowanego porozumienia.

Rzecznik Foreign Office poinformował, że minister spotkał się z przedstawicielami kubańskiego społeczeństwa obywatelskiego i poruszył kwestię przestrzegania praw człowieka podczas rozmów z komunistycznymi władzami Kuby.

Zdaniem ekspertów, najważniejszymi kwestiami w relacjach dwustronnych są dziś zwiększenie wymiany handlowej oraz inwestycji brytyjskich na Kubie, a także intensyfikacja ruchu turystycznego.

"Brytyjczycy są drugą pod względem liczebności grupą cudzoziemców, którzy przyjeżdżają na wyspę" – przypomina agencja AFP. W 2015 r. Kubę odwiedziło 160 tys. Brytyjczyków.

"Wizyta sekretarz stanu ds. zagranicznych i brytyjskiej Wspólnoty Narodów wpisuje się w program pogłębienia współpracy z krajami Ameryki Łacińskiej oraz w zbliżenie na linii Kuba-Unia Europejska, jakie obserwujemy od kilku miesięcy" – zaznacza AFP.

Ożywione kontakty Hawany z demokracjami zachodnimi w ostatnim okresie mają pomóc w wyjściu z izolacji międzynarodowej i przezwyciężeniu trudności gospodarczych. Pod koniec marca historyczną wizytę na Kubie złożył prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Była to pierwsza od blisko 90 lat wizyta urzędującego prezydenta USA na Kubie (poprzednia miała miejsce w 1928 r.). USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku. Była to reakcja na wzrost napięć w relacjach z rewolucyjnym rządem Fidela Castro.

Wielka Brytania w reakcji na rewolucję kubańską zawęziła do minimum pole współpracy i ograniczyła swe kontakty dyplomatyczne z Hawaną.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama