Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szef KE: Grecja nie zbankrutuje i nie wyjdzie ze strefy euro

Szef KE: Grecja nie zbankrutuje i nie wyjdzie ze strefy euro
Premier Grecji Alexis Tsipras (po lewej) i prezydent Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. (Fot. Getty Images)
Grecja nie zbankrutuje i nie wyjdzie ze strefy euro - oświadczył w europejskiej edycji portalu Politico szef KE Jean-Claude Juncker. Ocenił także, że przed końcem roku nie uda się zawrzeć umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między UE i USA.
Reklama
Reklama

"Jesteśmy przygotowani na wszystkie możliwości, ale w 100 procentach wykluczam Grexit, czyli wyjście Grecji" - stwierdził Juncker. "Nie będzie bankructwa" - dodał.

Szef Komisji Europejskiej oświadczył, że negocjacje z rządem w Atenach ruszyły "w dobrym kierunku", ale jeszcze daleka droga do porozumienia.

Grecja do końca kwietnia ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Zatwierdzenie programu reform jest warunkiem wypłacenia przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatniej transzy pomocy dla Grecji w wysokości 7,2 mld euro.

Jutro w Rydze na nieformalnym posiedzeniu zbiorą się ministrowie finansów strefy euro. Zdaniem KE, będzie to okazja do oceny postępów w negocjacjach.

Juncker ocenił, że w tym roku nie dojdzie do porozumienia z USA w sprawie TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership)*.

"To niewykonalne. To zajmie trochę dłużej, ale zostanie zrobione" - zadeklarował. Szef KE dodał, że należy przekonać Europejczyków, iż warto zawrzeć umowę TTIP.

Od poniedziałku trwa dziewiąta runda negocjacji dotyczących umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między UE i USA. 

*Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji – porozumienie handlowe negocjowane od 2013 roku, którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. W lutym 2014 r. komisarz UE Karel De Gucht wyraził nadzieję, że porozumienie zwiększy dochód narodowy obu stron o ok. 0,5%. Inne źródła wskazują jednak wysokie prawdopodobieństwo utraty 600 tys. miejsc pracy w UE. Porozumienie tego rodzaju wymaga ujednolicenia norm technicznych oraz usunięcia barier w handlu (ceł, różnic w regulacjach, ograniczeń w zakresie inwestycji itp.). Negocjacje objęte są tajemnicą.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama