Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Światowy Dzień Walki z Rakiem: "Obalić mity"

Światowy Dzień Walki z Rakiem: "Obalić mity"
'Nie ma oznak i objawów mogących świadczyć o raku' i 'nie można nic zrobić, by zapobiegać zachorowaniom na raka' - takie mity chcą m.in. obalać eksperci z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia Walki z Rakiem.
Reklama
Reklama
Eksperci z Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC) wyróżnili mity, jakie pokutują w kwestii chorób nowotworowych. Po pierwsze: przekonanie, że rak nie daje żadnych objawów, które pozwoliłyby go wcześnie wykrywać.

Specjaliści twierdzą, że bardzo ważną rolę w identyfikacji tych sygnałów odgrywają programy badań przesiewowych, które pozwalają wykryć zmiany przedrakowe lub raka na bardzo wczesnym stadium rozwoju, kiedy jest on uleczalny niemal w 100 proc.

"New England Journal of Medicine" w 2005 roku opublikował dane, z których wynika, że u kobiet, które skorzystają z badań profilaktycznych tylko raz, ryzyko zachorowania na raka szyjki spada o 25-36 proc. Natomiast dwukrotny udział w programie przesiewowym obniża to ryzyko nawet o 80 proc.

Innym mitem, który dementują naukowcy, jest przekonanie ludzi, że rak jest rzeczą nieuchronną i nie możemy nic zrobić, by mu zapobiec. Tymczasem wystarczy zdrowy styl życia i dbałość o środowisko, w którym żyjemy, a można zapobiec jednej trzeciej przypadków najczęstszych nowotworów złośliwych.

Lekarze alarmują: rak to poważna choroba, ale wykryta wcześnie jest uleczalna. Ważna jest zatem profilaktyka. Specjalne oferty dla swoich pacjentów mają niektóre polskie prywatne kliniki na Wyspach. "Każdy, kto umówi się do jednego z naszych specjalistów: dermatologa, urologa lub ginekologa, otrzyma profesjonalne badania krwi za darmo" - poinformował Londynek.net Robert Michalak z prywatnej przychodni My Medyk. Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę pod numerem telefonu: 0208 997 91 91.
Promocja rusza 6 lutego i potrwa do 31 marca 2014 roku.

W walce z chorobą pomagają społecznicy i wolontariusze. Na Wyspach ich nie brakuje. Organizują akcje i happeningi. Często wiąże się to z przebijaniem głową muru. "Przyznam szczerze, że ja jestem rozczarowana zakresem działań kierowanych do osób chorych na nowotwory. Jestem rozczarowana ich brakiem, po prostu" - tłumaczy Patka Pastwińska, która nad Tamizą działała na rzecz Fundacji Rak'n'Roll.Wygraj Życie. To dzięki niej ludzie usłyszeli o takich kampaniach jak "Daj Włos".

"Próbowałam oswoić z tą akcją jedną z polskich przychodni, spotkałam się jednak z odmową. Usłyszałam, że to miejsce nie chce być kojarzone z... rakiem. Było to dla mnie niezrozumiałe" - dodaje Polka.

Polacy z Wielkiej Brytanii mogą zgłaszać się do lekarzy pierwszego kontaktu z prośbą o odpowiednie badania. W ramach NHS możliwe są nawet te najbardziej specjalistyczne. "Uważam, że decydując się na zamieszkanie w Wielkiej Brytanii, warto brać pod uwagę lokalne przychodnie. Bardzo ważne jest to, że jeśli coś się dzieje, coś co nas zaniepokoi - nie wolno tego ignorować, warto wybrać się do lekarza, który pokieruje nas na dalsze badania wykonane w lokalnym szpitalu" - radzi Patka Pastwińska.

Bardzo duży odsetek nowotworów ma związek z paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, nadwagą i otyłością, niezdrową dietą, a także rakotwórczymi wirusami. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2012 r. na świecie zdiagnozowano 14,1 mln nowych zachorowań na nowotwory złośliwe, 8,2 mln osób zmarło z ich powodu.

Zgodnie z prognozami WHO liczba nowych zachorowań na raka będzie w najbliższym czasie bardzo szybko rosła. Statystyki wskazują, że znajdują się one w czołówce przyczyn zgonów ludzi na świecie, a niedługo staną się głównym zabójcą.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama