Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Summer solstice: Thousands gather at Stonehenge for longest day

Summer solstice: Thousands gather at Stonehenge for longest day
Stonehenge - megalityczny krąg w południowej Anglii wzniesiono trzy i pół tysiąca lat temu. (Fot. Getty Images)
About 9,500 people were at the Neolithic monument to greet the start of the longest day of the year, according to Wiltshire Police.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Czuwanie druidów, pagan oraz ciekawskich trwało w Stonehenge przez całą noc. Podczas tej nocy wokół megalitycznej budowli zbierają się dziesiątki tysięcy ludzi, nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale i wielu zagranicznych gości. Ku radości zebranych, słońce pojawiło się nad głazami o 04:52 czasu GMT.

"Przesilenie to dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. To wspaniała okazja dla przyjaciół i rodzin, aby wspólnie spędzić najdłuższy dzień w roku, tak jak robili to ludzie tysiące lat temu" – podkreśliła Kate Davies, dyrektor Stonehenge.

Przesilenie letnie to jedna z rzadkich okazji, podczas których odwiedzający ten słynny kamienny krąg w hrabstwie Wiltshire w Anglii mogą bezpośrednio podejść do głazów. Prehistoryczny kamienny monument odwiedzać można przez cały rok, ale tylko podczas letniego i zimowego przesilenia można spacerować pomiędzy gigantycznymi blokami z kamienia i dotykać ich. Taka możliwość istnieje również i w innym czasie, ale tylko po wcześniejszym zaaranżowaniu takiej wizyty z English Heritage i wypełnieniu specjalnego formularza.

Bezpieczeństwa zgromadzonych w Stonehenge pilnowali funkcjonariusze Wiltshire Police. „To było bardzo miła, rodzinna impreza” - zaznaczył komendant Kier Pritchard.

Dzisiaj o godzinie 11:07 czasu GMT skończyła się astronomiczna wiosna, a zaczęło astronomiczne lato. Potrwa ono 94 dni. 10 godz. i 39 min. Na letnim, nocnym niebie miłośnicy astronomicznych obserwacji będą mogli zobaczyć m.in. zaćmienie Księżyca czy tzw. Wielką Opozycję Marsa. Astronomiczne lato zakończy się w nocy z 22 na 23 września (równonoc jesienna).

Lato to okres krótkich, ale ciepłych nocy, które miłośnicy astronomii chętnie wykorzystują do obserwacji ciekawych zjawisk na niebie. 

Astronomicznym przebojem końcówki lipca będzie Wielka Opozycja Marsa. 27 lipca Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi w swoim ruchu orbitalnym wokół Słońca, a na dodatek będzie wtedy w pobliżu peryhelium swojej orbity (punktu najbliższego względem Słońca). To oznacza niewielki dystans Ziemia-Mars w porównaniu z innymi latami. Odległość ta wyniesie 57,77 mln km, czyli kilkanaście milionów kilometrów mniej niż dwa lata temu w przypadku zwykłej opozycji Marsa.

Podczas tegorocznego lata mamy okazję do obserwowania wielu jasnych planet, a także tych mniej okazałych. Jako Gwiazda Wieczorna bardzo jasno świeci Wenus. Będzie tak przez całe lato. Na początku lipca Wenus będzie zachodzić około godz. 22:00, a potem stopniowo coraz wcześniej - we wrześniu około godz. 20:00 Wenus bez problemu dostrzeżemy gołym okiem na wieczornym niebie, jako najjaśniejszą po Księżycu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement