Summer GP in jumping: Kubacki won the competition and the overall classification

Zwycięstwo Dawida Kubackiego jest dobrym prognostykiem przed zimowymi konkursami. (Fot. Twitter/Polski Związek Narciarski)
Dawid Kubacki won the competition in Klingenthal and the overall classification of the Summer Grand Prix in ski jumping. Second place yesterday went to Japan's Ryoyu Kobayashi, and third was Norway's Daniel Andre Tande.

Kubacki skoczył 135 i 138 m, Kobayashi 139,5 i 131 m, natomiast Tande 144 i 126 m. Tuż za podium wylądował Słoweniec Timi Zajc, który osiągnął 138 i 127 m. Kolejne miejsca zajęli Niemiec Andreas Wellinger (126,5 i 136 m), Norweg Robert Johansson (133 i 128,5 m) i Austriak Daniel Tschofenig (127 i 130,5 m).

Do drugiej serii awansowało czterech z sześciu Polaków, którzy startowali we wczorajszym konkursie. Kacper Juroszek był 13. (125,5 i 126,5 m), a Stefan Hula uplasował się na 24. pozycji (122,5 i 126,5 m). Paweł Wąsek w pierwszej serii skoczył 125 m, ale po drugim skoku został zdyskwalifikowany, więc zajął 30. miejsce.

Klemens Murańka skoczył 117 m i zajął 36. miejsce, a Piotr Żyła wylądował pół metra bliżej i był 39.

Kubacki w całym sezonie zdobył 380 pkt i czwarty raz w karierze triumfował w Letniej Grand Prix. Jest pierwszym skoczkiem, który to osiągnął. Wcześniej dokonał tego w 2017, 2019 i 2020 roku. Adam Małysz i Thomas Morgenstern trzykrotnie wygrywali LGP.

Drugie miejsce w cyklu zajął Austriak Manuel Fettner - 210 pkt, a trzeci był Kamil Stoch, który nie startował w Klingenthal - 182 pkt. Na czwartej pozycji uplasował się Wąsek - 175 pkt. Jakub Wolny zdobył 117 pkt i zajął 10. miejsce.

Polacy wygrali również klasyfikację Pucharu Narodów. Biało-czerwoni zgromadzili 1 384 pkt i o 131 wyprzedzili Austriaków oraz o 520 Niemców.