Menu

Studenci w Irlandii otrzymają zestawy do testowania jakości narkotyków

Studenci w Irlandii otrzymają zestawy do testowania jakości narkotyków
Pionierski pomysł ma zapobiec niepotrzebnym zgonom wśród studentów. (Fot. Safe Sesh/Facebook)
Zestaw do sprawdzania jakości narkotyków, zdaniem członków organizacji studenckiej, może pomagać w zapobieganiu niepotrzebnym zgonom. W ubiegłym roku w Cork i Dublinie po rekreacyjnym zażyciu substancji odurzających zmarło troje młodych ludzi.
Reklama

Rozprowadzanie testerów jest częścią programu SafeSesh. Projekt zainicjowali studenci Dublin City University, zrzeszeni w organizacji Students for Sensible Drug Policy (SSDP).

Zestawy są już rozdawane i zyskują popularność zarówno wśród zażywających środki odurzające okazjonalnie, jak i regularnie.

Eleanor Hulm, studentka DCU i prezes uczelnianego koła SSDP poinformowała, że impulsem do akcji były śmiertelne przypadki zatrucia środkami nieznanego pochodzenia.

„Ci ludzie zmarli, ponieważ nie wiedzieli tak właściwie co przyjmują. Nie mieli pojęcia, że łączenie niektórych składników może doprowadzić do śmierci. Bardzo zdenerwowało mnie to, że ani rząd, ani szkoły, nic z tym nie zrobiły” - podkreśla działaczka.

Organizacja utrzymuje się głównie z datków, DCU SSDP zorganizowało więc sprzedaż ciast, by zgromadzić środki na zakup zestawów z internetu. W celu promowania akcji Hulm założyła na Facebooku stronę „SafeSesh”.

„Odzew jest ogromny. Osoby zażywające narkotyki okazyjnie chcą wiedzieć, jak zminimalizować zagrożenia” - podkreśla.

Akcja spotkała się także z zainteresowaniem dużej amerykańskiej organizacji, działającej w tym obszarze, DanceSafe. Studenci otrzymali już materiały informacyjne, a także ofertę szkoleń.

SSDP to międzynarodowa organizacja, założona w 1998 roku w Waszyngtonie. Obecnie ma 27 oddziałów na uczelniach w różnych krajach.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama