Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stories Polish immigrants in Iceland object of study

Stories Polish immigrants in Iceland object of study
Na Islandii mieszka oficjalnie 9 049 Polaków. Najwięcej rodaków (3 tys. osób) można spotkać w stolicy kraju, Reykjaviku. (Fot. Thinkstock)
Stories about Poles who emigrated to Iceland, will gather participants of the project 'Poles in Iceland'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformował dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu Marek Mutor, realizacja tego historyczno-socjologicznego projektu jest finansowana z tzw. funduszy norweskich NGO i będzie kosztować ok. 300 tys. zł.

W sierpniu tego roku zrealizują go młodzi naukowcy – studenci i doktoranci - z Polski i Islandii, wybrani w ramach naboru ogłoszonego 15 maja. Ten etap projektu realizowany będzie w Reykjaviku i jego okolicach.

Jak dodał Mutor, grupa badawcza z Polski wyjedzie na Islandię, by tam wraz z grupą młodych naukowców islandzkich uczestniczyć w warsztatach oral history, prowadzonych przez polskich i islandzkich ekspertów. Szkolenia będą połączone z wycieczkami krajoznawczymi oraz zajęciami z kultury i historii najnowszej Islandii i Polski.

Dyrektor wyjaśnił, że badacze zbiorą relacje na temat emigracji i życia na Islandii członków Polonii i Islandczyków mających kontakt z polską kulturą.

Po zakończeniu badań fragmenty tych relacji zostaną opublikowane na stronie projektu oraz zarchiwizowane w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu. Posłużą też do opracowania wystawy, która zostanie zaprezentowana w grudniu 2015 r. we Wrocławiu oraz będzie udostępniana w wersji online.

Mutor zaznaczył, że historia mówiona jest tym elementem badań naukowych, który w Polsce nie ma jeszcze dużych tradycji, dlatego też projekt ma przede wszystkim walor szkoleniowy.

„Chcemy, by dzięki tym warsztatom i ich efektom młodzi naukowcy – historycy czy socjolodzy – docenili wartość takiego mówionego przekazu. Będą mogli się nauczyć, jak w przyszłości zbierać mówione opowieści i je wykorzystywać. To najważniejszy cel naszego projektu” - wyjaśnił dyrektor wrocławskiego ośrodka.

Jak podkreślił, sama Polonia na Islandii jest niezwykle ciekawa, ponieważ niewiele o niej wiadomo, a tworzy znaczącą część islandzkiego społeczeństwa – szczególnie w ostatnich latach.

Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez osiem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.04.2024
    GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement