Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stores slowed down their price increases in December, but this scenario is unlikely before Easter

Stores slowed down their price increases in December, but this scenario is unlikely before Easter
Eksperci zauważają, że spadek liczby promocji to efekt rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które ograniczają sprzedawcom przestrzeń do stosowania nawet czasowych obniżek cen. (Fot. MondayNews)
From the latest analysis entitled 'PRICE INDEX IN RETAIL STORES' shows that in December this year. prices in stores increased by an average of 5.6% y/y. For comparison, in November they went up y/y. by 6.7%, and in October – by 8.1%. Therefore, the pace of price increases is clearly slowing down. This should continue in the coming months, although a decline cannot be expected.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Dynamika maleje już od kilku miesięcy i ten trend będzie się utrzymywał w roku 2024, a przynajmniej w jego pierwszej połowie. Ceny wciąż będą rosły, ale wolniej, pozostając jednocześnie na bardzo wysokim poziomie" – szacuje dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

"Spadku cen, przynajmniej w większości kategorii produktowych, nie sposób zakładać. Tym bardziej nie ma mowy o powrocie do poziomu sprzed wybuchu inflacji" – dodaje ekspert.

Choć wskaźniki optymizmu konsumenckiego w ostatnim czasie poprawiają się, to nadal pozostają na tak niskim poziomie, że trudno mówić o końcu dekoniunktury w handlu. Dlatego podwyżki są ogromnym problemem, ale nie da się ich uniknąć.

Ceny w Polsce są wciąż zbyt wysokie w stosunku do dochodów i stanowią poważny problem dla budżetów wielu rodzin.  (Fot. Getty Images)

W grudniu najmocniej drożały dodatki spożywcze, bo o 15,3%. Z kolei o 14,1% poszły w górę ceny chemii gospodarczej. Natomiast za produkty dla dzieci trzeba było zapłacić średnio o 12,7% więcej niż przed rokiem. Zestawienie TOP5 najbardziej drożejących kategorii zamykają słodycze i desery ze średnim wzrostem na poziomie 11,8% rdr.

Trudno przesądzać, jak wypadną wyniki w I kwartale i na jaki ruch zdecydują się retailerzy. Koniec marca to początek Wielkanocy i ponowne "szaleństwo zakupowe" w sklepach. Jak twierdzi dr Łuczak z Grupy BLIX, sieci handlowe oraz producenci intensywnie obserwują sytuację na rynku i na bieżąco reagują bądź będą to robić w niedalekiej przyszłości.

Jednak eksperci z UCE RESEARCH twierdzą, że sklepy raczej nie powtórzą grudniowego scenariusza przed Wielkanocą. Oznacza to, że nie będą próbować sztucznie hamować cen, bo prawdopodobnie w II i III kwartale br. czeka je mocniejsza rewizja strategii cenowych i wówczas musiałyby wprowadzać duże podwyżki, a to już by źle wyglądało w oczach konsumentów.

Czytaj więcej:

Polska: Przez ostatnie pół roku najbardziej zdrożały warzywa, karmy dla zwierząt i chemia

Polska: Plaga kradzieży sklepowych. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć

CBOS: Coraz więcej Polaków przewiduje w najbliższym roku pogorszenie sytuacji w kraju

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 06.05.2024
    GBP 5.0583 złEUR 4.3294 złUSD 4.0202 złCHF 4.4438 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement