Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stephen Hawking laid to rest between graves of Sir Isaac Newton and Charles Darwin

Stephen Hawking laid to rest between graves of Sir Isaac Newton and Charles Darwin
Prochy Hawkinga złożono w reprezentacyjnym miejscu Opactwa Westminsterskiego. (Fot. Getty Images)
On a day honouring one of the world's most brilliant theoretical physicists, it was only fitting that Professor Stephen Hawking's farewell be a unique blend of the terrestrial and extra-terrestrial.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

O wejściówki na uroczyste pożegnanie naukowca starało się ponad 25 tys. osób, a w drodze losowania wybrano tysiąc. Wśród znanych gości był aktor Benedict Cumberbatch, który grał Hawkinga w filmie BBC z 2004 roku, a także brytyjski astronauta Timothy Peake, brytyjski fizyk Brian Cox oraz amerykański fizyk i astrofizyk, laureat nagrody Nobla prof. Kip Thorne.

Na płycie nad miejscem pochówku Hawkinga w "zakątku naukowców" zamieszczono słowa: "Tutaj leży to, co było śmiertelne", rok narodzin i śmierci oraz jego najbardziej znany wzór fizyczny na entropię czarnej dziury. Prochy Hawkinga spoczęły pomiędzy grobami twórcy teorii grawitacji Isaaca Newtona i autora teorii ewolucji Karola Darwina.

W ramach upamiętniania życia Hawkinga Europejska Agencja Kosmiczna wyemituje w przyszłym tygodniu w kierunku najbliższej czarnej dziury - 1A 0620-00 - specjalny utwór skomponowany przez greckiego kompozytora Vangelisa, w którym użyty jest także głos naukowca. Córka Hawkinga, Lucy, powiedziała, że nagranie zawiera "przesłanie pokoju i nadziei", traktuje o "jedności i potrzebie, abyśmy żyli razem na tej planecie w harmonii".

Pochówek w Opactwie Westminsterskim jest uważany za jeden z największych honorów dla osób zaangażowanych w brytyjskie życie publiczne. To właśnie w tej anglikańskiej świątyni odbywają się m.in. koronacje, śluby i pogrzeby członków rodziny królewskiej. Naukowcami, którzy przed Hawkingiem dostąpili tego zaszczytu, byli fizycy Ernest Rutherford (1937) i Joseph John Thomson (1940).

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł 14 marca w wieku 76 lat.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza tzw. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose'em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga lub Bekensteina-Hawkinga.

Na pogrzebie pojawił się m.in. aktor Benedict Cumberbatch. (Fot. Getty Images)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement