Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Spain: Government bill on animal welfare and protection

Spain: Government bill on animal welfare and protection
Ustawa przewiduje kary w wysokości od 600 do 600 tys. euro w zależności od wagi przestępstwa. (Fot. Getty Images)
The Spanish government of Pedro Sanchez has passed a draft law on animal welfare and protection, reported the public television RTVE. This would be the first state regulation to regulate the relationship of pets with their keepers.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dokument obejmuje 24 zakazy i 10 obowiązków nałożonych na "osoby odpowiedzialne" za zwierzęta towarzyszące (ustawa unika słowa: "właściciel"). W przyjętym przez rząd projekcie ustawy podkreśla się takie cele, jak "zero uśmiercania zwierząt towarzyszących", z wyjątkiem powodów zdrowia publicznego lub eutanazji. Oprócz tego, "zero ich opuszczania". Szacuje się, że od 150 tys. do 300 tys. zwierząt rocznie jest porzucana w Hiszpanii przez właścicieli. Zabrania się handlu zwierzętami w sklepach i wystawianie ich w celach handlowych. Hodowla zwierząt będzie prowadzona tylko przez osoby autoryzowane, będzie wymagała zezwolenia i zarejestrowania.

Zabrania się praktyk powodujących cierpienie, jak stosowanie obroży elektrycznych lub kolców. Osoby prywatne nie będą mogły mieć więcej jak 5 zwierząt w domu. Zabrania się hodowania zwierząt egzotycznych, norek amerykańskich na farmach oraz kogutów bojowych do walk.

Ustawa przewiduje kary w wysokości od 600 do 600 tys. euro w zależności od wagi przestępstwa. Drobne przestępstwa, jak m. in. stałe trzymanie zwierząt na balkonach, w ogródkach, piwnicach czy magazynach, trzymanie ich na uwięzi lub pozwalanie na swobodne poruszanie się bez kontroli po przestrzeni publicznej, pozostawienie bez opieki - w przypadku psów więcej jak 24 godziny, a także pozbawianie towarzystwa zwierząt stadnych, będzie karane grzywną od 600 do 30 tys. euro.

Hodowla zwierząt będzie prowadzona tylko przez osoby autoryzowane. (Fot. Getty Images)

Poważne wykroczenia, w tym między innymi niedopełnienie obowiązku identyfikacji zwierząt, nieautoryzowana hodowla, wykorzystywanie ich do spożycia przez ludzi lub inne zwierzęta, opuszczenie, używanie dzikich zwierząt w cyrkach lub traktowanie jako przedmiotu rekompensaty, np. nagrody, to wykroczenia "poważne", karane grzywną od 30 tys. do 100 tys. euro.

Do wykroczeń "bardzo poważnych" należą m. in. nieautoryzowane zabijanie zwierząt, karmienie ich odpadami zwierzęcymi bez kontroli sanitarnej, stosowanie eutanazji przez osoby niewykwalifikowane, polowania na dzikie koty, a najbardziej - tresowanie i wykorzystywanie zwierząt do walk z innymi zwierzętami lub osobami. Te przestępstwa będą karane grzywną w wysokości od 100 tys. do 600 tys. euro.

Zgodnie ze zreformowanym wcześniej kodeksem karnym, zmieniony został status prawny zwierząt uznając je za "istoty żywe obdarzone wrażliwością". Powinnością właścicieli staje się zapewnienie dobrostanu zwierzęcia, „zgodnie z charakterystyką każdego gatunku".

Czytaj więcej:

Badanie: Właściciele psów radzą sobie lepiej psychicznie w pandemii

Hiszpania: Zwierzęta domowe stają się prawnymi członkami rodziny

Korea Płd.: Projekt uchwały dotyczącej zakazu jedzenia mięsa psów w Seulu

Australia: Koale zostały uznane przez władze za gatunek zagrożony wyginięciem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement