Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The acceptance of Poles for refugees from Ukraine is declining

The acceptance of Poles for refugees from Ukraine is declining
Pomimo spadku, chęć udzielenia pomocy wciąż deklaruje 67 prod. badanych. (Fot. Getty Images)
Acceptance of war refugees is declining among Poles. Currently, it is the lowest since February 24, 2022, but still 67 percent. of respondents consent to accepting forced refugees, according to research by the Openfield Research Team.
News available in Polish

Zespół Badawczy Openfield pierwszy sondaż przeprowadził w dniu agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku, w celu określenia postaw Polaków wobec spodziewanej fali uchodźców. Do tej pory przeprowadzono pięć badań, obejmujących m.in. postawy naszych rodaków wobec agresji Rosji i potencjalnego wpływu konfliktu na sytuację Polski. Ostatni, piąty sondaż przeprowadzono 14 lutego 2023 roku wśród 1 677 respondentów na panelu badawczym Manulo.

Według ostatniego, sondażu zgodę na przyjmowanie migrantów przymusowych wyraża 67 proc. Polaków. W poprzednich edycjach poparcie było wyższe: 72 proc. w pierwszej edycji badania z dnia 24.02.2022, 88 proc w drugiej edycji badania z dnia 4.03.2022), 79 proc. w badaniu z 24.05.2022 oraz 71 proc. w sondażu przeprowadzonym 24.10.2022 roku.

Wielu obywateli Ukrainy znalazło się w Polsce, aby odnaleźć bezpieczne miejsce do życia. (Fot. Getty Images)

Według autorów sondażu, zmieniają się także opinie Polaków odnoszące się do zdolności odparcia przez Ukrainę sił zbrojnych wroga. W odniesieniu do edycji 4. przekonanie o możliwości zatrzymania rosyjskiej inwazji spadło z 43,2 proc. po 9 miesiącach wojny, do 37,5 proc. obecnie. Najniżej szanse na odparcie agresji rosyjskiej oceniano w trzecim miesiącu wojny, gdy w skuteczną obronę Ukrainy wierzyło 19,3 proc. ankietowanych.

Wzrastają niepokoje Polaków względem ryzyka działań zbrojnych na terytorium Polski. Od marca 2022 dominowały obawy o negatywny wypływ wojny na gospodarkę Polski i świata, a także obawa o ryzyko konfliktu zbrojnego na światową skalę.

W 5. edycji badania Polacy najbardziej obawiają się ryzyka działań zbrojnych na terytorium naszego kraju (55 proc. badanych wykazuje tę obawę). Należy jednak podkreślić, że obawy Polaków są nieco mniejsze, niż w poprzednich edycjach badania.

Spada także zainteresowanie regularnym śledzeniem doniesień dotyczących walk na Ukrainie. O ile po dwóch tygodniach konfliktu zainteresowanie tego typu informacjami deklarowało 85 proc. ankietowanych, to obecnie odsetek ten spadł do 52 proc. i jest najniższy od początku wojny. 

Czytaj więcej:

Niemcy: Ataki na ośrodki dla uchodźców i samych uchodźców

Irlandia: Zaczyna brakować miejsc zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy

Raport: Rośnie liczba Polaków o poglądach zbieżnych z rosyjską propagandą

Niemcy: Protesty mieszkańców, którzy nie chcą budowy osiedla dla uchodźców. Interweniowała policja

    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł

    Sport