Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słynne Stonehenge ma nowe atrakcje dla turystów

Słynne Stonehenge ma nowe atrakcje dla turystów
Fot. Getty Images
Stonehenge - gigantyczna prehistoryczna budowla z kamienia - przeszła rewitalizację kosztem 27 mln funtów. W jej pobliżu powstał nowoczesny punkt turystyczny, który został dzisiaj udostępniony zwiedzającym.
Reklama
Reklama
Rewitalizacja obiektu na równinie Salisbury w południowej Anglii zajęła 30 lat. To najdłużej w historii wyczekiwany obiekt turystyczny, ale zdaniem dziennika "The Guardian" na efekt warto było czekać.

Zwłokę tłumaczy się koniecznością uzyskania pozwoleń od władz odpowiedzialnych za planowanie przestrzenne i przekierowania ruchu pojazdów, a także potrzebą dokończenia wykopalisk archeologicznych oraz niebagatelnym kosztem całego przedsięwzięcia. Częściowo pokryły je wpływy z Narodowej Loterii, a także dofinansowanie od rządu.

Otwarty dzisiaj punkt turystyczny położony jest w odległości ok. 2 km od Stonehenge. Zgromadzono w nim ponad 250 prehistorycznych obiektów - niektóre zostały wystawione na widok publiczny po raz pierwszy, inne udostępniły muzea.

Wśród eksponatów są dzieła garncarskie, ozdobne przedmioty i kości zwierząt, w tym świński kręgosłup z osadzonym w nim grotem strzały, krzemienne noże, topory z brązu itd. Jest też zrekonstruowana twarz mężczyzny, którego szczątki archeolodzy znaleźli w 1863 r. W rekonstrukcji pomagał policyjny specjalista od identyfikacji ofiar zabójstw.

Z użyciem technologii komputerowych odtworzono warunki życia i pracy budowniczych Stonehenge. Do rekonstrukcji miejsca wykorzystano też skany laserowe.

"To piękny, elegancki budynek, który przede wszystkim spełnia funkcję, dla której został zaprojektowany" - chwali projekt jeden z dyrektorów English Heritage, Simon Thurley. Budynek może zostać łatwo przebudowany, rozłożony na czynniki pierwsze lub rozmontowany bez śladu. Mieści kawiarnię, kasę, sklep, salę wystawową, toalety. Obok znajduje się parking.

Między ośrodkiem a Stonehenge będzie kursował minibus, na miejsce będzie też można dotrzeć pieszo starożytnym szlakiem, który dotychczas był przecięty asfaltową drogą. Kamienny krąg będzie dostępny tylko dla grup, które wystąpią o pozwolenie z wyprzedzeniem. W ten sposób zabezpieczono obiekt przed niepożądanymi, ubocznymi skutkami masowej turystyki. Stonehenge odwiedza blisko 1 mln turystów rocznie. English Heritage sądzi, że nowy ośrodek przyciągnie dodatkowe 250 tys. gości.

W ramach rewitalizacji zamknięto dawny ośrodek informacji turystycznej z 1968 r. i pobliską drogę A344. Wokół kamiennego kręgu nie wolno uprawiać działalności handlowej - ma to zapobiec śmieceniu w pobliżu zabytku i skupić na nim całą uwagę zwiedzających.

Stonehenge powstało między 3000 a 1600 r. p.n.e. częściowo z miejscowego budulca, a częściowo z dolerytu - odmiany wapienia ściągniętego z południa Walii. Megalityczna budowla służyła jako miejsce do odprawiania różnych religijnych ceremonii. Jedna z popularnych teorii głosi, że pełniła ona rolę czegoś w rodzaju prehistorycznego kalendarza słonecznego, inna - że było to miejsce uzdrowień.

Od 1986 r. Stonehenge znajduje się na liście zabytków UNESCO.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama