Menu

Słabo wykształceni Irlandczycy najbardziej narażeni na depresję

Słabo wykształceni Irlandczycy najbardziej narażeni na depresję
Słabo wykształceni Irlandczycy są bardzo podatni na depresję. (Fot. Thinkstock)
Słabo wyedukowani Irlandczycy są bardziej narażeni na depresję niż mieszkańcy jakiegokolwiek innego rozwiniętego kraju - wynika z międzynarodowych badań OECD. W raporcie zwrócono również uwagę na rosnące dysproporcje w zarobkach wśród Irlandczyków.
Reklama

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ustaliła, że w ubiegłym roku z powodu depresji cierpiało 23% Irlandczyków bez matury (w wieku 25-64 lat). Dla porównania, wśród osób z wyższym wykształceniem odsetek ten wynosił 9% - i to właśnie na Zielonej Wyspie ta nierówność była największa.

“O ile zależność między wykształceniem a chorobą ujawniono w większości z 30 badanych krajów, to w Irlandii była ona najbardziej widoczna” - można przeczytać w raporcie OECD “Education at a Glance 2017”.

Organizacja odkryła, że gdy w porównaniu pominie się kwestie wieku, płci i zarobków, to Irlandczycy o najniższym wykształceniu są o 11% bardziej narażeni na depresję. Na drugim miejscu pod tym względem znalazła się Austria - z wynikiem 7%. Średnia we wszystkich krajach wyniosła 3%.

We wnioskach organizacja podkreśliła, że system edukacyjny powinien zapewniać nawet najsłabszym uczniom sprawne przejście ze szkoły do pracy. To właśnie oni są bowiem najbardziej narażeni na choroby psychiczne.

Ten sam raport wykazał także, iż w Irlandii różnice w wynagrodzeniach między absolwentami studiów a osób z niższym wykształceniem są większe niż w jakimkolwiek innym kraju OECD.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.02.2018
  GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Reklama