Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Serbia v Albania violence: Uefa opens inquiry into 'inexcusable' clashes

Serbia v Albania violence: Uefa opens inquiry into 'inexcusable' clashes
Zamaskowany fan Serbii ciągnie dron z flagą Albanii podczas meczu Serbia - Albania (Fot. Getty Images)
Serbia are likely to have to play some of their remaining qualifiers behind closed doors, while Albania also face heavy sanctions from Uefa after it opened disciplinary proceedings following 'inexcusable' scenes of disorder on the pitch in Belgrade on Tuesday night.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Powodem przerwania spotkania (przy stanie 0:0) był incydent z przyczepioną do drona flagą mapy "Wielkiej Albanii" oraz albańskim godłem, która pojawiła się nad stadionem w Belgradzie.

Flagę przechwycił jeden z piłkarzy serbskich, co doprowadziło do przepychanek między zawodnikami obu drużyn, którzy ostatecznie skierowali się do szatni. Jednocześnie z trybun poleciały na murawę race świetlne i inne przedmioty.

Ze względów bezpieczeństwa mecz oglądali tylko kibice serbscy. Prezydent UEFA Michel Platini określił zamieszki jako niewybaczalne. "Nasza dyscyplina nie powinna być w żaden sposób mieszana z polityką" - podkreślił Francuz.
Według serbskiej telewizji, tamtejsi politycy podejrzewają o przygotowanie prowokacji z użyciem drona Orsiego Ramę, brata premiera Albanii. Druga strona zaprzecza tym informacjom.

Szef rządu Albanii Edi Rama miał 22 października gościć w Serbii (to byłby pierwszy taki przypadek od 68 lat), jednak w obecnej sytuacji jego wizyta stoi pod znakiem zapytania.

Jak poinformował rzecznik prasowy UEFA Pedro Pinto, zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne przeciwko obu federacjom. Serbowie i Albańczycy mają czas do 22 października na przedstawienie swoich stanowisk. Następnego dnia ma zostać wydana decyzja w sprawie kar.

Stosunki dyplomatyczne między Albanią i Serbią od lat pozostają napięte. W lutym 2008 roku Kosowo, zamieszkane przez większość albańską (92 proc. ludności), ogłosiło niepodległość i odłączenie się od Serbii. Do dziś uznało jego państwowość 105 ze 193 krajów członkowskich ONZ, 23 z 28 Unii Europejskiej i 24 z 28 NATO, w tym Polska.

W Belgradzie nie pogodzono się z secesją tej prowincji, natomiast Tiranę oskarża się o projekt utworzenia "Wielkiej Albanii", w skład której miałyby wejść - oprócz jej samej - także wspólnoty albańskie z Kosowa, Czarnogóry, Macedonii i południowej Serbii.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement