Menu

Samotna osoba w Irlandii potrzebuje na godne życie minimum 11,70 euro za godzinę pracy

Samotna osoba w Irlandii potrzebuje na godne życie minimum 11,70 euro za godzinę pracy
Koszty życia w Irlandii diametralnie rosną. (Fot. Thinkstock)
Kryzys na rynku mieszkaniowym był głównym czynnikiem napędzającym w Irlandii wzrost poziomu płacy wystarczającej na życie. Living Wage wynosi dziś 11,70 euro na godzinę - 20 centów więcej niż rok temu.
Reklama

Living Wage to minimum finansowe niezbędne do utrzymania się; stawka godzinowa za pracę zapewniająca pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. W Irlandii ustalana jest ona przez powołaną w 2014 roku Living Wage Technical Group. Grupa składa się z naukowców akademickich i badaczy.

Zdaniem specjalistów, dziś samotna osoba potrzebuje średnio na przeżycie o 15 euro więcej na tydzień niż rok temu. Jest tak głównie ze względu na znaczne podwyżki cen wynajmu nieruchomości. W Dublinie zakwaterowanie kosztuje obecnie prawie o połowę więcej niż rok temu (47%). W innych miastach czynsze podrożały o ponad 12,50 euro tygodniowo, a w pozostałych miejscach Irlandii o 6 euro.

Jednocześnie w 2017 roku potaniało jedzenie, odzież, ubezpieczenia zdrowotne i rozrywka. Podobnie energia elektryczna i gaz. Wszystkie te oszczędności pochłonęły jednak rosnące koszty zamieszkania.

“Ogólny koszt akceptowalnego społecznie minimalnego standardu życia wzrósł dla osoby samotnej średnio o 2%” - poinformowała grupa.

Living Wage ustalana jest co roku w lipcu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama