Samoa Olympic medallist finally gets her gong

Olimpijka z Samoa z flagą swojego kraju. (Fot. Getty Images)
Samoa's first Olympic medallist, Ele Opeloge, has finally been presented with her silver medal from the Olympics' weightlifting competition held in Beijing nine years ago.

Na igrzyskach w stolicy Chin Opeloge zajęła 4. miejsce w kategorii +75 kg, ale zawodniczki, które uplasowały się przed nią - druga Olha Korobkowa z Ukrainy oraz trzecia Marija Grabowiecka z Kazachstanu - zostały zdyskwalifikowane w zeszłym roku przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) po ponownym przebadaniu próbek uczestników olimpiad w Pekinie i w Londynie (2012).

W grudniu mieszkająca w Nowej Zelandii zawodniczka nie mogła przybyć do ojczyzny na galę "Samoa Sports Awards", podczas której miano jej wręczyć krążek. Miała wówczas nieuregulowane sprawy pobytu w Nowej Zelandii, a przylot na Samoa mógłby oznaczać brak możliwości powrotu do Nowej Zelandii, w której ubiegała się o prawo stałego pobytu. Teraz zdecydowała się na przyjazd.

31-letniej Opeloge medal wręczyli w stolicy Apii premier wraz z ministrem sportu i kultury. Obydwaj na uroczystości wystąpili w niebieskich koszulach z krótkimi rękawami, zaś ich szyje - podobnie jak zawodniczki - przyozdabiały tradycyjne w rejonie Pacyfiku wieńce-girlandy, zwane na Samoa ulu.

Ponieważ rząd Samoa nie przewiduje żadnej gratyfikacji finansowej dla medalistów olimpijskich, 15 tys. dolarów zebrała dla sztangistki gazeta "Samoa Observer".

Na igrzyskach w Londynie w 2012 roku Opeloge uplasowała się na 6. miejscu, a cztery lata później w Rio de Janeiro nie startowała. W Brazylii zastąpiła ją młodsza siostra Mary, która niosła flagę kraju podczas ceremonii otwarcia.