Menu

Rzecznik rządu: Rozpoczęcie Brexitu pod koniec marca

Rzecznik rządu: Rozpoczęcie Brexitu pod koniec marca
Oficjalne rozpoczęcie wyjścia Wielkiej Brytani z Unii Europejskiej nastąpi w ostatnim tygodniu marca. (Fot. Getty Images)
Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zaprzeczył medialnym spekulacjom o tym, że rząd już dziś rozpocznie formalną procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, planowanym terminem pozostaje koniec marca.
Reklama

Obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły wczoraj wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wcześniej Izba Gmin odrzuciła zgłoszone przez Izbę Lordów poprawki do ustawy upoważniającej rząd Theresy May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zapisy te gwarantowały prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii i dawały posłom prawo weta wobec warunków tzw. Brexitu.

Po ponownym trafieniu pod obrady Izby Lordów – zgodnie z logiką parlamentarnego odbijania piłeczki pomiędzy obiema izbami – wielu lordów uznało, że dalszy opór wobec decyzji demokratycznie wybranych deputowanych i próba ponownego wprowadzenia do treści ustawy obu poprawek, które i tak najprawdopodobniej byłyby znowu odrzucone przez Izbę Gmin, to "bezcelowy gest".

Za wprowadzeniem poprawki gwarantującej prawa obywateli Unii Europejskiej zagłosowało zaledwie 135 lordów, a 274 było przeciw. W identycznym głosowaniu niespełna dwa tygodnie wcześniej swojego poparcia tej nowelizacji udzieliło aż 358 lordów wobec 256 sprzeciwiających się.

Według doniesień wielu weekendowych i wczorajszych wydań gazet - m.in. "Financial Timesa", "Timesa" i "The Telegraph" - premier May miała w planach wysłanie dziś listu notyfikującego intencję opuszczenia Unii Europejskiej, który rozpocząłby dwuletnie negocjacje między rządem w Londynie a pozostałymi 27 państwami członkowskimi.

Podobną sugestię wyraziła pierwsza minister autonomicznego rządu Szkocji Nicola Sturgeon podczas przemówienia zapowiadającego drugie referendum ws. niepodległości.

"Wielokrotnie mówiłem, że dojdzie do tego na koniec miesiąca - najwyraźniej niewystarczająco podkreśliłem to słowo" - skomentował rzecznik May, odrzucając spekulacje, że opóźnienie jest związane z deklaracją Sturgeon.

Dziennikarze sceptycznie podeszli jednak do tłumaczeń Downing Street, powołując się na swoje źródła wśród najważniejszych urzędników ministerialnych, którzy mówili o presji ze strony rządu, by być gotowym do uruchomienia procedury w tym tygodniu.

Heather Stewart z "Guardiana" zaznaczyła, że "wtorek był tylko opcją, ale (na Downing Street) mają świadomość, że komentarze wokół tej decyzji skupiłyby się głównie na drugim szkockim referendum". "Sturgeon zdążyła wykonać ruch jako pierwsza" - dodała.

"Myślę, że przekaz pod tytułem nie planowaliśmy uruchomienia procedury w tym tygodniu spowoduje sporo złości i paranoi wśród urzędników, którzy pracowali, by sprostać temu terminowi. Będą chcieli wiedzieć, czy kancelaria premiera świadomie sobie z nimi pogrywa" - dodał Sam Coates z "The Times".

Według źródeł w brytyjskiej dyplomacji, do rozpoczęcia procesu wyjścia z Unii Europejskiej dojdzie najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu marca - po wyborach w Holandii i uroczystym szczycie Unii Europejskiej w Rzymie z okazji 60-lecia Traktatów Rzymskich.

 

  Komentarze


  • Co bedzie
   14 marca 2017, 10:43

   i co teraz z nami pl bedzie?ale pytanie powazne wiec czytylnik i reszta bydla ktora chce wylac swoje frustracje na tym portalu niech sobie odpusci. martwie sie mam leciec za kilka dni do pl na ktorki urlop bilet kupiony w obie strony i co teraz?moga miec pozniej nie wpuscic??

  • 1234
   14 marca 2017, 12:42

   No to funt zaliczy kolejnego dola. W wakacje będziemy sprzedawać funta po 4.30. Oj będzie się działo.

  • ???
   14 marca 2017, 14:15

   Czemu by cie mieli nie wpuscic?Anglia koncem marca dopiero zacznie wychodzenie z Uni to potrwa co najmniej dwa lata.Do zakonczenia tego procesu Wielka Brytania wciaz bedzie czlonkiem uni i prawo uni bedzie GB obowiazywalo.

  • Eh
   14 marca 2017, 14:29

   Powtarzam po raz kolejny:czytelnik nie istnieje!Kazdy z nas, jesli tylko nie wpiszemy nic w pole "tymczasowa nazwa" przy pisaniu komentow, automatycznie dostaje przypisana nazwe jako "czytelnik". Wiec ilu sfrustrowanych frustratow wylewajacych zale w komentarzach, tylu "Czytelnikow":)))))

  • Do Co bedzie
   14 marca 2017, 14:47

   Spokojnie lec na urlop.Nie maja prawa cie nie wpuscic..Brexit zajmie 2 lata i dopiero jak ustala nowe przepisy wowczas moga byc zmiany.Teraz robia szum medialny ale nic jeszcze nie jest zatwierdzone.Beda negocjacje itd.Nie wiadomo jak to wszystko sie skonczy bo musza sie dogadac z reszta Unii.

  • Anty czytelnik
   14 marca 2017, 15:41

   Czytelnik torby już spakowane,czy jeszcze liczysz na drapane ?I znowu biedaku przyjdzie na swoja wieś wracac i obornik wyrzucać łot krów.

  • Polska Dusza
   15 marca 2017, 20:48

   nie Pl tylko z nami Polakami smieciu

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 22.03.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.226 złUSD 3.426 złCHF 3.613 zł

  Sport


  Reklama