Menu

Rząd zapłaci nawet 2 tys. funtów za złomowanie starych "diesli"

Rząd zapłaci nawet 2 tys. funtów za złomowanie starych
Silniki Diesla kiedyś uznawane były za dobrą alternatywę dla silników na benzynę, gdyż wydawało się, że emitują one mniej szkodliwego dla atmosfery dwutlenku węgla. (Fot. Getty Images)
Właściciele starszych modeli samochodów z silnikami Diesla mogą być zachęcani przez rząd do złomowania swoich pojazdów. Jak donosi BBC, brytyjski rząd chce płacić za pozbycie się takiego auta.
Reklama

O problemach z zanieczyszczeniem powietrza, wynikających m.in. z użytkowania samochodów z silnikami Diesla, mówi się w Wielkiej Brytanii już od kilku lat. W ubiegłym roku lekarze zrzeszeni w organizacji Doctors Against Diesel zaapelowali nawet, aby wszystkie te auta były w Londynie zakazane.

Pomysł na złomowanie niechcianych pojazdów byłby częścią strategii mającej na celu poprawę jakości powietrza na Wyspach. Zakładałaby ona dopłaty dla kierowców chcących pozbyć się starego samochodu i zakupić nowy. Dofinansowanie wyniosłoby nawet do 2 tys. funtów. Uprzywilejowani byliby kierowcy zamieszkujący w regionach najbardziej zanieczyszczonych oraz ci z najniższymi zarobkami.

Jak przypomina BBC, Zjednoczone Królestwo odnotowało w 2013 roku aż 12 tys. przypadków zgonów powiązanych z występowaniem nadmiernej ilości dwutlenku azotu w powietrzu. Tymczasem po ulicach kraju wciąż jeździ ok. 11,2 mln pojazdów z silnikami Diesla, a ok. 17% z nich ma ponad 12 lat.

Debata w parlamencie na ten temat ma się odbyć już pojutrze. Rząd miałby zagwarantować odpowiedni fundusz na dofinansowanie zakupu nowych, bardziej ekologicznych samochodów, a do płatności tych miałyby się też dołożyć koncerny samochodowe.

Pojawił się również pomysł dodatkowego opodatkowania "szkodliwych" samochodów, jednak premier Theresa May nie zgodziła się na to.​

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.05.2018
  GBP 4.912 złEUR 4.296 złUSD 3.639 złCHF 3.641 zł

  Sport


  Reklama