Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Recycling electrical goods could be done at kerbside and drop-off points in shops

Recycling electrical goods could be done at kerbside and drop-off points in shops
Rząd UK chce ograniczyć liczbę przypadków bezmyślnego wyrzucania zużytego sprzętu elektronicznego. (Fot. Getty Images)
Kerbside collections for small electrical goods such as toasters and hairdryers could be rolled out across the UK from 2026 under government proposals to boost recycling.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ministrowie rozważają również utworzenie punktów zbiórki odpadów w sklepach, w których gospodarstwa domowe mogłyby bezpłatnie oddawać do recyklingu zbędne przedmioty.

Ponadto sprzedawcy detaliczni byliby zobowiązani do przyjmowania zużytych większych urządzeń elektrycznych przy ich wymianie na nowe. W takim przypadku klienci nie byliby już obciążani opłatami za ich odbiór w ramach usług dostawy.

Obecnie wielu sprzedawców detalicznych, takich jak B&Q, John Lewis i Currys, oferuje odpłatną usługę odbioru dużych urządzeń elektrycznych przy zakupie podobnych sprzętów.

Planowane reformy są częścią rządowego planu zwiększenia poziomu recyklingu, po tym jak okazało się, że corocznie dochodzi do nieprawidłowego utylizowania aż 155 000 ton zużytego sprzętu AGD, takiego jak tostery, czajniki, elektronarzędzia i kable.

Według szacunków rządu, około 500 ton światełek choinkowych jest wyrzucanych po świętach Bożego Narodzenia w UK.

Podczas 10-tygodniowych konsultacji, które rozpoczęły się dzisiaj (28 grudnia), ministrowie będą prowadzić rozmowy z producentami, sprzedawcami detalicznymi i małymi firmami.

Minister ds. recyklingu Robbie Moore podkreślił, że plany te pozwolą ograniczyć liczbę przypadków bezmyślnego wyrzucania zużytego sprzętu. Dodał, że ilość odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych w okresie świątecznym wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian.

Rząd zamierza również przeprowadzić konsultacje w sprawie zapewnienia ze strony sprzedawców e-papierosów, że będą organizować zbiórki jednorazowych produktów, aby zapobiec ich trafianiu na wysypiska śmieci, choć nie musi to oznaczać, że będą one w całości poddawane recyklingowi.

Obecnie tygodniowo jest wyrzucanych prawie pięć milionów produktów do waporyzacji - to prawie czterokrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Z roku na rok w UK gwałtownie rośnie liczba wyrzucanych zużytych produktów do waporyzacji. (Fot. Getty Images)

Niedawne badanie opinii publicznej wykazało, że ponad 77% gospodarstw domowych oceniałoby danego sprzedawcę jako bardziej odpowiedzialnego za środowisko, gdyby oferował on usługę recyklingu sprzętu elektrycznego.

Dyrektor generalny stowarzyszenia Environmental Services Association z zadowoleniem odniósł się do tych planów, twierdząc, że dzięki nim recykling urządzeń elektrycznych w gospodarstwach domowych stanie się "prostszy i wygodniejszy".

W ramach wspólnych konsultacji prowadzonych przez rządy Wielkiej Brytanii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej przedstawiono propozycje szeregu środków w tej kwestii.

Czytaj więcej:

Rishi Sunak odracza sztandarowy projekt reformy recyklingu w kraju

W Anglii wszedł dzisiaj w życie zakaz używania jednorazowych plastikowych naczyń i sztućców

Tanie urządzenia elektryczne zalewają brytyjskie wysypiska śmieci

Duże zmiany w systemie wywozu śmieci w Anglii. Wyjaśniamy szczegóły

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement