Menu

"Rodzice oszczędzają na jedzeniu i ogrzewaniu, by kupić wyprawki"

Utrzymanie dzieci w wieku szkolnym staje się coraz droższe, dlatego dodatek na wyprawkę powinien być zwiększony - uważają organizacje charytatywne. (Fot. Thinkstock)
Rodzice w Irlandii zmuszeni są do oszczędzania na jedzeniu i ogrzewaniu, by opłacić szkolne wyprawki dzieci - alarmuje Society of St Vincent de Paul (SVP). Organizacja charytatywna odebrała w ubiegłym miesiącu rekordową liczbę telefonów z prośbą o pomoc.
Reklama

5 tys. osób (40% wszystkich połączeń) dzwoniło do SVP, szukając wsparcia w szkolnych wydatkach.
“Szczególnie o tej porze roku rodzice proszą nas o pomoc w opłaceniu rachunków oraz zakupach żywnościowych ze względu na konieczność kupowania mundurków, podręczników i innych materiałów oraz regulowaniu tak zwanych dobrowolnych opłat” - informuje rzeczniczka organizacji Tricia Keilthy.

Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, organizacja zaapelowała do irlandzkiego rządu o zabezpieczenie w nowym budżecie środków na darmowe podręczniki dla uczniów, zakończenie praktyk pobierania dobrowolnych składek od rodziców oraz podwyższenie o €5 dodatku do zasiłków socjalnych na dzieci powyżej 12. roku życia.

“Rozpoczęcie roku szkolnego było bardzo ekscytującym wydarzeniem w życiu dzieci i rodziców. Jednak wiele rodzin o niskich dochodach zmaga się z problemami finansowymi – dla nich to czas pełen stresu. Z niepokojem myślą o kolejnych wydatkach w ciągu roku – egzaminach, składkach i nieprzewidzianych kosztach” - podkreśliła rzeczniczka.

Keilthy poinformowała jednocześnie, że utrzymanie dzieci w wieku szkolnym staje się coraz droższe – jak na przykład rejestracja na Transition Year (rok przejściowy), wycieczki i drogie urządzenia elektroniczne. Zdaniem organizacji, do poziomu z 2011 roku powinien zostać podniesiony dodatek na wyprawkę Back to School Clothing and Footwear Allowance: do €305 na dziecko powyżej 12 lat i €200 na młodszych uczniów.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 23.02.2018
  GBP 4.737 złEUR 4.174 złUSD 3.391 złCHF 3.630 zł

  Sport


  Reklama