Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Roczny limit zanieczyszczenie powietrza w Londynie przekroczony w miesiąc

Roczny limit zanieczyszczenie powietrza w Londynie przekroczony w miesiąc
Londyn już przekroczył roczny limit zanieczyszczenia powietrza. (Fot. Getty Images)
Londyn już przekroczył swój dozwolony limit rocznego zanieczyszczenia powietrza. Wystarczyło na to zaledwie 31 dni. To jednak i tak poprawa w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy limit osiągnięto już w pierwszych dniach roku.
Reklama
Reklama

Poziom dwutlenku azotu przy Brixton Road w dzielnicy Lambeth w Londynie przekroczył bezpieczny poziom już 18 razy w tym roku. A to już dopuszczalna roczna ilość tego rodzaju przekroczeń, zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi jakości powietrza.

W 2017 roku było jeszcze gorzej - roczny limit skażenia powietrza osiągnięto w pięć dni. Burmistrz Londynu Sadiq Khan podkreślił, że choć jakość powietrza w stolicy wymaga jeszcze ogromu pracy, to widać wyraźnie, że wprowadzone zmiany w ciągu roku dały efekty.

"Nadszedł czas, aby rząd dopasował się do moich planów, aby wszyscy londyńczycy mogli swobodnie oddychać" - napisał na Twitterze włodarz stolicy Wielkiej Brytanii.

W październiku 2017 roku podano, że 44 z 51 brytyjskich miast i miasteczek przekroczyło znacznie dopuszczalne limity zanieczyszczenia powietrza.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, Glasgow i Scunthorpe posiadały największą liczbę cząsteczek (PM2.5), czyli tzw. aerozoli atmosferycznych (pył zawieszony), które zdaniem ekspertów są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń.

Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia, długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

Poza wspomnianymi Glasgow i Scunthorp na niechlubnej liście największego skażenia powietrza są brytyjskie miasta: Eastbourne, Leeds, Londyn, Salford i Southampton.

Życie w Londynie może być tak samo niebezpieczne, jak w strefie opadów radioaktywnych po katastrofie nuklearnej - dowiodły z kolei szokujące badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama