Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rewolucja w sygnalizacji świetlnej w UK. Zielone światło dla autobusów

Rewolucja w sygnalizacji świetlnej w UK. Zielone światło dla autobusów
Czy zmiany w funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej zachęcą Brytyjczyków do korzystania z transportu miejskiego? (Fot. Getty Images)
Sygnalizacja świetlna w Wielkiej Brytanii będzie bardziej łaskawa dla autobusów miejskich niż dla samochodów. Zielone światło będzie palić dłużej dla pojazdów transportu publicznego, aby zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z nich.
Reklama
Reklama

Korki uliczne są bez wątpienia jedną z największych bolączek niemalże każdego większego miasta w Wielkiej Brytanii.  Być może jednak problem korków ulicznych już niedługo nie będzie tak uciążliwy jak to się dzieje obecnie. Z pomocą przyjść mają nowe rozwiązania w organizacji ruchu.

GPS-y zamontowane w miejskich autobusach będą śledzić trasę pojazdu i łączyć się z sygnalizacją świetlną, która w odpowiednim czasie będzie włączać im zielone światło.

Jeśli więc autobus będzie jechał nieco poza planowanym rozkładem jazdy, może liczyć na to, że światła zmienią kolor na jego korzyść, a samochody będą musiały poczekać dłużej. Projekt już jest testowany w centrum Swansea – podaje dziennik "The Telegraph”. 

Kierowcy aut w UK będą dłużej czekać na czerwonych światłach. (Fot. Getty Images)

Nowy pomysł nie podoba się zmotoryzowanym mieszkańcom Wielkiej Brytanii. "Zapewniam, że ostatnią rzeczą o jakiej myślą kierowcy, to siedzenie w aucie i czekanie aż przejedzie przed nim autobus. Dlaczego one mają mieć pierwszeństwo?” - pyta podirytowany wiadomością jeden z użytkowników brytyjskich szos.

"Trochę mnie to dziwi, gdyż autobusy i tak już są w tym kraju uprzywilejowane, mają przecież specjalnie wyznaczone do tego pasy, więc na ogół i tak szybciej się poruszają po drogach miast niż inne pojazdy” - ocenia Joanna Maślak z Seven Sisters.

"Bardzo mnie to cieszy, w końcu będę szybciej docierał na zajęcia na uczelni. Kierowcy siedzą sobie w swoich autach, mogą poczekać albo być bardziej ekologiczni i przesiąść się do środków transportu miejskiego” - twierdzi użytkownik portalu Londynek.net Jakub Boruciński z Kensal Rise.

W tym roku mija dokładnie 150 lat, odkąd w Londynie i Wielkiej Brytanii uruchomiono pierwsze na świecie sygnalizatory świetlne, aby kontrolować konny ruch w okolicy budynku parlamentu.

Za pierwszą sygnalizację świetlną uznaje się urządzenie zamontowane na skrzyżowaniu ulic Bridge Street i New Palace Yard w Londynie, niedaleko Pałacu Westminsterskiego. Sygnalizację uruchomiono 10 grudnia 1868 roku. 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 22.04.2024
    GBP 5.0131 złEUR 4.3203 złUSD 4.0540 złCHF 4.4505 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama