Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Returning emigrants struggling with 'reverse culture shock'

Returning emigrants struggling with 'reverse culture shock'
Irlandczykom wracającym z emigracji trudno na nowo zaadaptować się do rodzimych warunków. Na zdj. Grafton Street w Dublinie. (Fot. Thinkstock)
While many returning emigrants have a hard time finding a job and a place to live when they move home to Ireland, often the biggest challenge they face is the emotional readjustment.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Respondenci wskazywali na doświadczenie „odwrotnego szoku kulturowego” podobnego do tego, jaki przeżyli, gdy po wyjeździe musieli się dostosować do zwyczajów w nowym kraju.

„Najtrudniej było z mentalnością. Czasami czułem, że państwo, w którym się urodziłem, robi wszystko, żeby utrudnić mi powrót” - napisał jeden z ankietowanych.

Inni skarżyli się z kolei na niezrozumienie ich uczuć przez rodzinę i znajomych.

„Ludzie oczekują, że po prostu wrócisz do normalności, tak jakbyś nigdy nie wyjeżdżał” - wyznał inny irlandzki respondent.

Powracający do ojczyzny spotykali się także z „zamkniętym, patriarchalnym i konserwatywnym podejściem” oraz dyskryminacją wobec nieirlandzkich członków ich rodzin.

Co piąta osoba cierpiała z powodu pozostawienia za granicą przyjaciół. Jeden internauta wyraził żal, że “przygoda się skończyła, życie jest tutaj bardziej prozaiczne niż za granicą”.

Jako przyczynę powrotu 83% wskazało tęsknotę za rodziną. Częstym powodem była też chęć wychowywania dzieci na Zielonej Wyspie. Co czwarta osoba od początku planowała przebywać za granicą czasowo, a co dziesiątej skończyła się wiza. Tylko 4% wróciło w wyniku zwolnienia z pracy. Zaledwie 15% skłoniły do reemigracji perspektywy zatrudnienia w Irlandii.

Najwięcej osób wróciło z Australii (41%), a następnie Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Europy, Środkowego Wschodu i Nowej Zelandii. Większość spędziła za granicą od 2 do 5 lat.

40% ankietowanych doświadczyło trudności z dokumentami, a następnie zatrudnieniem i zakwaterowaniem. Wielu skarżyło się na problemy z ubezpieczeniem samochodu ze względu na to, że firmy nie chciały uznać ulg z zagranicy. Niektórzy byli wręcz traktowani jak świeżo upieczeni kierowcy – oferowano im horrendalne stawki lub w ogóle odmawiano polisy.

W ankiecie wzięło udział 400 osób. Crosscare Migrant Project jest rządową organizacją wspierającą powroty Irlandczyków do ojczyzny.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement