Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: Poles are less willing to emigrate from the country and not "for bread"

Report: Poles are less willing to emigrate from the country and not "for bread"
Kwestie finansowe coraz rzadziej są dla Polaków powodem emigracji. (Fot. Thinkstock)
11.8% of Poles are currently considering job emigration. This is the lowest result for 4 years - according to the report 'Employment Migrations of Poles VIII' published by Work Service. Increasingly, good work in the country stops Poles on the domestic labor market. Interestingly, 56% of people who think about foreign employment are debutants, or people who will emigrate for work for the first tim
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W porównaniu do ubiegłego roku, odsetek osób deklarujących chęć wyjazdu spadł o 2,1 p.p. - z 13,7 do 11,8%.

Nie tylko spada skłonność do emigracji, ale od 4 lat wyraźnie rośnie też liczba osób, które absolutnie odrzucają plany wyjazdu. Obecnie 75,8% badanych zdecydowanie nie rozważa podjęcia pracy za granicą, co stanowi najwyższe wskazanie w historii badania i wynik o ponad 10 p.p. wyższy niż przed rokiem.

Z badania Work Service wynika, że emigrację zarobkową najczęściej rozważają najmłodsze grupy respondentów (w wieku pomiędzy 18. a 24. oraz 25. i 34. rokiem życia) z wykształceniem średnim. Co ciekawe, na decyzję o wyjeździe coraz rzadziej wpływ ma status materialny - chęć emigracji w takim samym stopniu wykazują osoby z niewielkimi dochodami, jak i majętne.

Uwzględniając miejsce zamieszkania emigrujących, chęć emigracji najczęściej wykazują mieszkańcy centralnych regionów Polski. Najmniejsze zainteresowanie wyjazdem wykazują z kolei mieszkańcy Dolnego Śląska.

Jak zauważa Work Serivce, co czwarty Polak wyjeżdżający z kraju nie planuje powrotu. To niepokojący trend z uwagi na fakt, że rok temu odsetek takich osób był mniejszy - oceniają autorzy raportu.

Państwem, do którego Polacy emigrują najchętniej, są obecnie Niemcy (31 procent) oraz Holandia (15 procent). W porównaniu do ubiegłego roku największy spadek odnotowała Wielka Brytania - obecnie tylko 5,7 procent naszych rodaków rozważa kierunek na Wyspy (rok temu 21 procent). Coraz atrakcyjniejszym kierunkiem jest natomiast Norwegia oraz Australia.

"Obecna sytuacja jest dość złożona, bo z jednej strony wyraźnie widzimy, że poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wyhamowuje plany emigracyjne, czego potwierdzeniem jest wskazanie jedynie 8% badanych mówiących o potrzebie wyjazdu ze względu na brak pracy w kraju. Co więcej, 3/4 Polaków absolutnie odrzuca możliwość poszukiwania zagranicznej pracy, co jest najwyższym wskazaniem w historii naszych badań. Z drugiej strony widzimy, że 56% osób myślących o emigracji to debiutanci, a więc Polacy po raz pierwszy planujący ten krok. Paradoksalnie nie są to jedynie osoby młode. W tej grupie przeważają Polacy w średnim wieku, którzy zdobyli już doświadczenie na polskim rynku pracy" - zauważył Maciej Witucki, prezes Work Service.

"Biorąc pod uwagę te wszystkie trendy możemy powiedzieć, że nie tylko nowa (mniej liczna) grupa Polaków planuje wyjechać, ale pojawiają się w niej osoby chcące po raz pierwszy spróbować życia za granicą, a przy tym rośnie ryzyko, iż nasza gospodarka w trwały sposób może te osoby utracić" – dodał Witucki.

Polacy chętnie emigrują do innych krajów UE. (Fot. Thinkstock)

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement