Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Report: There is more microplastics in the seas than previously thought

Report: There is more microplastics in the seas than previously thought
W związku z ustaleniami, naukowcy z Hiszpanii apelują o opracowanie jednolitych ram dla prowadzonych badań nad obecnością mikroplastiku w morzach. (Fot. Getty Images)
Microplastic particles are diverse and the methods used may not detect many of these types of contaminants. So the problem of microplastic pollution in the seas is probably bigger than it seemed, and new ways of research are needed, according to a report prepared by Spanish scientists.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, po analizie dostępnych badań prowadzonych na Morzu Śródziemnym twierdzą, że problem zanieczyszczenia morza mikroplastikiem jest niedoszacowany. Zwracają uwagę, że to jeden z głównych obecnych problemów grożących naturalnym ekosystemom.

Morze Śródziemne jest przy tym jednym z najbardziej zanieczyszczonych mikroplastikiem zbiorników wodnych. Hiszpański zespół porównuje sytuację na tym obszarze do Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci. Unoszący się w morzu mikroplastik ma bowiem niewielkie szanse wydostać się z zamkniętego obszaru.

Zajmująca się tym problemem nauka jest jednak relatywnie młoda - zwracają uwagę hiszpańscy eksperci.

"Plastikowe materiały są bardzo różnorodne, z różnymi cechami, co utrudnia stworzenie standardowych metod analizy. Sytuację komplikują rożne dodatki, takie jak barwniki czy substancje zmniejszające palność" - podkreśla Laura Simon, główna autorka publikacji, która ukazała się w magazynie "Environmental Pollution".

Mikroplastik, a więc cząstki tworzyw sztucznych (m.in. polietylenu, polipropylenu czy polistyrenu) to duże zagrożenie dla oceanicznej fauny i flory. (Fot. Getty Images)

Ze względu na różnorodne metody badacze, wyników zwykle nie można ze sobą porównać - twierdzą naukowcy.

W czasie ostatniej dekady pobrano 3 tys. próbek, z czego jednak 82,8 proc. pochodziło z obszarów przybrzeżnych. Oznacza to dodatkową trudność w ocenie zanieczyszczeń na bardziej oddalonych obszarach. Przy tym stosowane były zwykle chwytające plastik sieci o okach wielkości 200 mikronów lub większych, które przepuszczały cząstki o mniejszych wymiarach.

Według zebranych dotąd danych, na terenie Morza Śródziemnego kilometr kwadratowy powierzchni wody zawiera średnio 84 tys. cząstek mikroplastiku. Osady na dnie zawierają 300 cząstek na kilogram, a piasek na plaży - 59 cząstek na kilogram.

"Liczba cząstek mikroplastiku w naturalnym środowisku rośnie w miarę spadku ich rozmiarów, więc poziom zanieczyszczenia Morza Śródziemnego jest prawdopodobnie wyższy. Z powodu używanych metod nie jesteśmy jednak w stanie go wykryć" - zauważa jedna z badaczek, dr Patrizia Ziveri.

Czytaj więcej:

WHO: Mikroplastik w wodzie pitnej nieszkodliwy, ale potrzebne dalsze badania

Ocean to "zlew" dla 14 milionów ton mikroplastiku

Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody apelują o ograniczenie produkcji ubrań

Brytyjscy naukowcy: "Wody oceanów pełne drobnych fragmentów farby"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement