Menu

Rekordowe zainteresowanie uzyskaniem irlandzkiego paszportu

Rekordowe zainteresowanie uzyskaniem irlandzkiego paszportu
Według "The Times", co czwarta osoba w Wielkiej Brytanii ma irlandzkie korzenie. (Fot. Getty Images)
Zainteresowanie irlandzkim obywatelstwem osiągnęło w tym roku rekordowy poziom - o paszport wystąpiło 740 tys. obywateli Zjednoczonego Królestwa. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy Irlandii Północnej.

Zdaniem specjalistów, najważniejszą przyczyną zjawiska jest Brexit. W lipcu zaraz po referendum, złożonych zostało o ponad 17 tys. więcej podań niż w podobnym okresie rok wcześniej. Najwięcej wniosków irlandzki MSZ przyjął w maju, sierpniu, październiku i listopadzie.

“Ten rok był wyzwaniem dla urzędu paszportowego, ale z przyjemnością informuję, że udało nam się mu sprostać” - poinformował szef MSZ, Charlie Flanagan.

O irlandzkie obywatelstwo może się starać każdy, kogo rodzice, a w niektórych przypadkach dziadkowie czy nawet pradziadkowie, pochodzili z tego kraju. W Wielkiej Brytanii dotyczy to jednej czwartej obywateli.

W Irlandii wprowadzono w tym roku nowe paszporty o rozmiarach karty kredytowej, które są akceptowane w 31 krajach. Wydano je już 25 tys. osób. Ciekawostką jest, że aż 75% występujących o nie to mężczyźni.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.03.2017
GBP 4.933 złEUR 4.266 złUSD 3.948 złCHF 3.984 zł

Sport


Reklama