Menu

Referendum w Turcji. Erdogan został sułtanem

Referendum w Turcji. Erdogan został sułtanem
Część opozycji zapowiedziała, że zażąda ponownego przeliczenia niektórych głosów. (Fot. Getty Images)
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zadzwonił do premiera oraz do lidera partii nacjonalistycznej, żeby im pogratulować rezultatu dzisiejszego referendum ws. zmiany systemu rządów z parlamentarnego na prezydencki. Według Erdogana, wynik plebiscytu "jest jasny".
Reklama

Źródła z kancelarii prezydenta poinformowały, że Erdogan oznajmił premierowi Binaliemu Yildirimowi, iż jest wdzięczny narodowi za pokazanie swej woli w głosowaniu.

Według najnowszych danych tureckiej agencji prasowej Anatolia, na "tak" w referendum zagłosowało 51,31 proc. wyborców po przeliczeniu 98,2 proc. głosów. Zwolennicy Erdogana już zaczęli świętować, tymczasem część opozycji zapowiedziała, że zażąda ponownego przeliczenia niektórych głosów.

Przywódca opozycyjnej Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devlet Bahceli, który jest zwolennikiem zmian w systemie rządów w Turcji i nie ukrywał poparcia dla ambicji Erdogana, oświadczył, że wynik referendum jest "niezaprzeczalnym osiągnięciem" i powinien być respektowany.

Zgodnie z propozycjami zmian, o których dzisiaj decydowali Turcy, prezydent miałby być jednocześnie szefem państwa i rządu, mógłby sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament; wzrósłby też jego wpływ na wymiar sprawiedliwości.

 

  Komentarze


  • Krystyna
   16 kwietnia 2017, 21:57

   Czyli szykuje sie kolejna North Korea - politycy dázá do wladzy,a obywatele zrobiá co im sie powie ...

  • Lolo
   16 kwietnia 2017, 23:36

   A my mamy malego sultana Jarka w Polsce ;)

  • GRUNWALD
   17 kwietnia 2017, 07:15

   Uwazaj Lolo co piszesz bo jak wroci do wladzy kolaborant Tusk i kolaboranci z P.O. to nie bedzie wesolo w Polsce

  • Czytelnik
   17 kwietnia 2017, 09:19

   Krysia , Turcja dla nas jest znacznie gorsza niz Korea bo z jednej strony są w Nato , a z drugiej Erdogan już pozwalał sobie na pogrywanie i zastraszanie EU . To co dopiero teraz będzie ?

  • Chory świat
   17 kwietnia 2017, 10:34

   ( Albo bezkrwawe przejęcie świata niewiernych/innowierców albo światowa wojna ) - Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości , że cały islam sie radykalizuje , a lewactwo coraz bardziej głupieje i MUSI kiedyś dojść do tragicznej alternatywy ?

  • Maniutek
   17 kwietnia 2017, 13:04

   Tee ,Czytelnik farbowany brytyjczyku , może byś się teraz wystarał o turecki paszport do kolekcji , im więcej będziesz miał , tym będziesz bezpieczniejszy , nikt cię nie ruszy , a i może twoje torby polubią w Turcji ,

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama