Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Record 137,000 refugees, migrants crossed Mediterranean in 2015

Record 137,000 refugees, migrants crossed Mediterranean in 2015
Jedna trzecia mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy dotarli do Grecji i Włoch, pochodzi z ogarniętej wojną domową Syrii. (Fot. Getty Images)
A record 137,000 people made the perilous journey across the Mediterranean to Europe in the first half of 2015, most of them fleeing war, conflict and persecution, the United Nations said Wednesday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jest to o 83 proc. więcej w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego.

Sytuacja ma jeszcze bardziej pogorszyć się wraz z nadejściem lata, gdy nielegalni przybysze podwajają swoje przeprawy. I tak liczba imigrantów w rejonie Morza Śródziemnego wzrosła z 75 tysięcy w pierwszej połowie 2014 r. do 219 tys. pod koniec roku - informuje UNHCR.

"Europa mierzy się z kryzysem związanym z uchodźcami, który osiąga historyczne proporcje" - ostrzega UNHCR, precyzując, że imigranci i uchodźcy w przeważającej większości uciekają przed wojnami, konfliktami i prześladowaniem.

Jedna trzecia mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy dotarli do Grecji i Włoch, pochodzi z ogarniętej wojną domową Syrii. 12 proc. uciekinierów stanowią ludzie z Afganistanu oraz Erytrei. Imigranci pochodzą również z Somalii, Nigerii, Iraku i Sudanu.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. przy próbie przeprawiania się przez Morze Śródziemne śmierć poniosło 1 867 osób, w tym 1 308 w samym tylko kwietniu.

Zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym w kwietniu br. spowodowały, że przywódcy UE przyspieszyli operacje poszukiwawcze i ratunkowe. W maju liczba ofiar śmiertelnych podczas tych niebezpiecznych przepraw zmalała do 68, a w czerwcu - do 12. 

Tymczasem ministrowie spraw wewnętrznych Węgier, Austrii i Serbii podpisali wczoraj w Budapeszcie wspólne memorandum w sprawie ochrony granic, w tym wspólnych patroli na forsowanych przez imigrantów granicach Serbii z Węgrami i Macedonią.

Poinformowali o tym austriacka minister Johanna Mikl-Leitner, jej kolega z Serbii Nebojsza Stefanović i gospodarz spotkania, szef węgierskiego MSW Sandor Pinter.

Jak zaznaczyła Mikl-Leitner, przy utrzymaniu się obecnego napływu uchodźców Austria wkrótce osiągnie "granicę wytrzymałości". Dodała, że już w tej chwili trzeba zapewnić podstawowe środki utrzymania 40 tys. ludzi, a liczba ta może się w najbliższym czasie zwiększyć do 70 tys.

Stefanović zadeklarował, że Serbia chce przejąć "część brzemienia" związanego z napływem uchodźców do Unii Europejskiej. Odpowiadając na pytanie dziennikarza oświadczył, iż Serbia zamierza odsyłać nielegalnych imigrantów do Macedonii i Grecji.

Podstawowe trzy punkty zadeklarowanej w memorandum współpracy to wspólne patrole na granicach serbsko-węgierskiej i serbsko-macedońskiej, intensyfikacja wspólnych działań śledczych przeciwko przemytowi ludzi i stworzenie scentralizowanych agend kontroli ruchu granicznego w każdym z trzech państw.

Ministrowie zażądali od Komisji Europejskiej zwiększenia wsparcia finansowego, w tym także dla unijnej agencji ochrony granic Frontex, jak też poświęcania bałkańskiej trasie napływu uchodźców większej niż dotąd uwagi w porównaniu z trasą śródziemnomorską.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement