Menu

Rashan Charles death: Met officer investigated for gross misconduct

Rashan Charles death: Met officer investigated for gross misconduct
Śmierć 20-latka obiła się szerokim echem w Londynie. (Fot. Getty Images)
A police officer who restrained Rashan Charles, whose death sparked protests in east London, is being investigated for gross misconduct after a review of the video captured by a camera he was wearing at the time.
Advertisement
News available in Polish

Młody mężczyzna zmarł po tym, gdy podczas zatrzymania przez policjantów pospiesznie próbował połknąć mały pakunek, który - jak wykazały badania - zawierał mieszankę kofeiny i paracetamolu.

Jego śmierć wywołała kilkudniowe zamieszki w dzielnicy Hackney we wschodnim Londynie, w trakcie których protestujący starli się z policją, oskarżając ją o brutalność i instytucjonalny rasizm.

Wczoraj IPCC poinformowała, że jeden z policjantów interweniujących ws. Charlesa jest "objęty śledztwem ws. rażącego naruszenia obowiązków" i "mógł naruszyć standardy profesjonalnego zachowania w związku z zatrzymaniem i obezwładnieniem Rashana, a także wymaganym wsparciem medycznym".

Jak dodano, w toku badania skargi na działanie policjanta przejrzano nagrania z monitoringu i kamer, które mają na sobie funkcjonariusze w trakcie interwencji.

Policja metropolitalna w Londynie (Metropolitan Police) potwierdziła, że jest świadoma trwającego postępowania. Dodała, że "jest absolutnie kluczowe, aby wszystkie fakty dotyczące tego, co się stało, były ustalone najszybciej jak to możliwe przez niezależne zbadanie dostępnego materiału dowodowego".

"Wszyscy policjanci są w pełni świadomi, że zawsze ponoszą odpowiedzialność za swoje działania. Żaden oficer nie jest ponad prawem, a nawet nie chciałby być" - zaznaczono.

Jak podkreślono, rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie nie oznacza uznania policjanta za winnego, a ostateczna decyzja zostanie podjęta wspólnie we współpracy z IPCC.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.02.2018
  GBP 4.683 złEUR 4.147 złUSD 3.341 złCHF 3.601 zł

  Sport


  Advertisement