Menu

Raport: Niereligijnych Brytyjczyków więcej niż chrześcijan

Raport: Niereligijnych Brytyjczyków więcej niż chrześcijan
Brytyjczycy stają się coraz mniej religijni. (Fot. Thinkstock)
Według nowego raportu British Social Attitudes Survey, większość Brytyjczyków zapytanych o wiarę odpowiada jednogłośnie, że nie wyznaje żadnej.
Reklama

Niemal połowa dorosłych Brytyjczyków (48,6%) twierdzi, że nie wyznaje żadnej religii. Dla porównania, 43% badanych deklaruje się jako chrześcijanie. Odsetek tych ostatnich spadł w Wielkiej Brytanii od 1983 aż o dwie trzecie.

Najbardziej niereligijnymi miejscami w UK okazały się Walia, Szkocja i południowo-wschodnia Anglia. Tam ponad połowa ankietowanych odpowiedziała, że nie wyznaje żadnej religii.

Całkowicie inaczej jest jednak w Londynie, gdzie prawie jedna trzecia odpowiedziała, że wyznaje religię inną niż chrześcijańska. Stolica okazała się najbardziej pobożną częścią kraju - tylko 31 procent dorosłych uważa się za ateistów.

“Niereligijni są największą grupą wyznaniową w Wielkiej Brytanii. Pierwszym takim rokiem był rok 1993. I tak od dwóch dekad niewiele się zmieniło. W 2009 roku niewierzący przewyższyli liczbę wyznawców wszystkich odłamów chrześcijaństwa razem wziętych" - przekazał profesor Stephen Bullivant z St Mary's University na Twickenham.

Podczas tegorocznych świąt Wielkanocy ujawniono, że nawet co czwarty chrześcijanin nie wierzy w jeden z głównych filarów wiary, czyli zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Ankieta przeprowadzona przez ComRes wskazała ponadto, że w zmartwychwstanie nie wierzy 5 procent osób, które określają siebie jako praktykujący wyznawcy.

 

  Komentarze


  • Sonia
   19 maja 2017, 07:38

   To w takim razie po co biora sluby koscielne oraz chca chrzic dzieci??

  • Zyciebez Boga samozaglady
   19 maja 2017, 08:32


   Niemiecki teolog Karl Rahner w ksiazce "Kiedy sie modlisz" pisze, ze wlasnie wtedy gdy sie wszystko wali i siegamy do naszej glebi to gdzies na dnie naszego serca znajdziemy Boga przysypanego gruzami naszych grzechow. Wydaje mi sie, ze trzeba osiagnac dno, aby na prawde znalez Boga i zaczac GO KOCHAC.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama