Menu

Raport: "Irlandia zakorkowana jak nigdy dotąd"

Raport:
Dubliński transport publiczny nadal nie stanowi dogodnej alternatywy dla aut. (Fot. A. Kubas/Londynek.net)
Do 6 godzin wydłużyły się na irlandzkich drogach krajowych godziny szczytu - alarmują specjaliści z Transport Infrastructure Ireland w swoim raporcie. "Transport drogowy jest coraz bardziej utrudniony, a zatłoczona komunikacja publiczna nie stanowi alternatywy dla aut" - dodają eksperci.
Reklama

Lata niedostatecznego inwestowania w rozwój kolei, autobusów i tramwajów w połączeniu ze wzrostem gospodarczym sprawiły, że Zielona Wyspa jest zakorkowana jak nigdy dotąd. Godziny szczytu na drogach obejmują obecnie następujące przedziały czasowe: 6:30 - 9:30 oraz 15:30 i 18:30.

“Coraz więcej osób wychodzi wcześniej z pracy, by unikać korków. Zatłoczenie utrudnia swobodne przemieszczanie się pracownikom, studentom, turystom i pozostałym mieszkańcom” - wskazują autorzy raportu National Roads Network Indicators 2017.

Po najbardziej uczęszczanej drodze kraju, M50, w ubiegłym roku kierowcy pokonali 1,5 mld km. Dziennie przejeżdża nią 144,5 tys. pojazdów.

“Na niektórych odcinkach M50 i N40 w Cork w godzinach szczytu auta poruszają się z trudem lub w ogóle. Dzieje się tak pomimo zainwestowania w 2010 roku w stołeczną autostradę €1 mld. Obecnie przeciążonych jest ponad 15% głównych i 30% drugorzędnych krajowych arterii” - można przeczytać w raporcie.

Zdaniem specjalistów, w najbliższych latach sytuacja będzie się tylko pogarszać.

“Choć National Development Plan przewiduje do 2027 roku inwestycję €8,6 mld w transport publiczny, to wiele programów w najbardziej newralgicznych miejscach Dublina, Corku i Galway są wciąż na bardzo wczesnym etapie” - wskazują specjaliści.

W tym roku Dublin Bus ma otrzymać 140 nowych autobusów, z czego 61 zastąpi stare pojazdy. Zdaniem ekspertów, nie zaspokoi to potrzeb stale rosnącej liczby pasażerów. Irish Rail ma dopiero za 2 lata otrzymać 28 wyremontowanych pociągów, a w 2023 roku 100 nowych.

Pasażerowie świeżo rozbudowanej zielonej linii Luasa mogą się spodziewać tłoku w godzinach szczytu do końca przyszłego roku. Dopiero wtedy wszystkie tramwaje mają zostać przedłużone.

 

  Komentarze


  • RR
   15 maja, 19:42

   Jak prawie kazdy chce wozid dupe autem to potem są korki.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.05.2018
  GBP 4.906 złEUR 4.295 złUSD 3.659 złCHF 3.689 zł

  Sport


  Reklama