Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

France is expanding the vaccine passport. The problem is the radicalization of anti-vaccines

France is expanding the vaccine passport. The problem is the radicalization of anti-vaccines
Mieszkańcy Polski piją rekordowo dużo piwa, a połowa z nich uważa, że złoty trunek nie jest alkoholem. (Fot. Getty Images)
On average, every Pole over the age of 15 drinks 136 liters of beer a year, or 272 half-liter cans, which means the consumption of over 5 kg of ethanol. About 55 percent. ethanol that goes to the organism of Polish society comes from beer - according to the latest report 'Poland flooded with beer' prepared by experts commissioned by the Jagiellonian Institute
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Europa jest najbardziej zalkoholizowanym kontynentem na świecie, a Polska nie ustępuje w tej statystyce innym krajom" - podkreśla dr Katarzyna Obłąkowska, socjolog i współautorka raportu. Dodaje, że Polacy stali się już europejskim liderem w piciu piwa. "Od 30 lat obserwujemy wzrost spożywania piwa w Polsce i ten fakt wygenerował wzrost ilości czystego alkoholu spożywanego per capita" - podkreśla.

Z danych Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w 1992 r było to 38,6 l na osobę, a w 2019 - do 97,1 l na osobę. Statystycznie każdy Polak wypija rocznie 194 puszki/butelki piwa o poj. 0,5 l.

Jak informuje raport, piwo odpowiada za spożycie 5,34 l czystego alkoholu na głowę statystycznego Polaka rocznie, podczas gdy wyroby spirytusowe za 3,7 l, a wina i miody pitne - za 0,74 l.

"Szczególnie przemysł piwny wkłada wiele wysiłku, aby tworzyć wokół spożycia alkoholu aurę atrakcyjności i rozrywki, ukrywając, zresztą bardzo skutecznie, wszelkie negatywne aspekty picia" - wskazuje dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, współtwórca opracowania.

"Wystarczy spojrzeć np. na długie pasma reklamowe towarzyszące wydarzeniom sportowym, które identyfikują piwo jako produkt niezbędny nam do życia" - zaznacza ekspert.

Karygodne - zdaniem autorów raportu - jest umożliwienie browarom sponsoringu prestiżowych imprez sportowych, co w efekcie prowadzi do skojarzenia picia piwa, szczególnie przez młodych ludzi, z tężyzna fizyczną, zdrowiem, osiąganiem sukcesów i popularnością. Jak wskazują dane, to po piwo młodzież sięga najczęściej i to właśnie ono jest napojem inicjacji alkoholowej nastolatków. Następuje ona już w wieku 12-13 lat.

W opinii dr Bartoszewicza niepokojącym sygnałem jest, że większość polskiego społeczeństwa nie identyfikuje piwa z alkoholem. Tylko 46 proc. dorosłej populacji postrzega je w ten sposób. Polacy utożsamiają alkohol z wyrobami spirytusowymi (wódka, whisky).

Zdaniem ekspertów, polskie sklepy zalane są tanim, mocnym piwem wytwarzanym przez duże koncerny z zagranicznym kapitałem. Piwo z rodzimych browarów lokalnych (piwa craftowe) - to zaledwie 3,5 proc. ogólnej sprzedaży detalicznej piwa.

Czytaj więcej:

"Daily Mail" o "rasistowskim" piwie w Polsce

Portugalia: Pub oferuje darmowe piwo zaszczepionym na Covid-19

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.05.2024
    GBP 4.9679 złEUR 4.2617 złUSD 3.9195 złCHF 4.3445 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement