Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rafał A. Ziemkiewicz w Dublinie: Polacy żyją klęskami powstań

Rafał A. Ziemkiewicz w Dublinie: Polacy żyją klęskami powstań
Rafał Aleksander Ziemkiewicz to polski dziennikarz, publicysta, komentator polityczny i ekonomiczny, pisarz fantastycznonaukowy i działacz fandomu. (Fot. Wikipedia)
Wypełniona po brzegi sala przywitała w sobotni wieczór w Dublinie znanego dziennikarza oraz publicystę Rafała A. Ziemkiewicza. Zaproszony gość opowiadał zebranym Polakom o swojej najnowszej książce.
Reklama
Reklama

Na zaproszenie Klubu Historycznego oraz Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego odbyło się w Dublinie spotkanie z Rafałem A. Ziemkiewiczem. Autor licznych książek o Polakach opowiadał podczas swojego wieczoru autorskiego o swojej najnowszej książce "Takie piękne samobójstwo".

Podczas prezentacji zaproszony gość mówił o polityce, jaką prowadziły władze II RP. Twierdził on, że często była ona „nierozważna” jak na panujące wówczas warunki i sytuację społeczno-polityczną Europy. Podkreślał, że w Polsce międzywojennej zabrakło rozeznania „polityczno-gospodarczego” jeśli chodzi o ówczesne władze.

„Nie było koordynacji pomiędzy trzema istotnymi filarami ówczesnej sytuacji kraju: wojskiem, polityką oraz gospodarką zagraniczną” – zauważył autor.

Przemawiając do licznie zebranej publiczności przekonywał, że jako Polacy zbyt często gloryfikowaliśmy i nadal żyjemy klęskami powstań czy kampanii wrześniowej. Pomijamy natomiast chwałę zwycięstw, jak np. kampanię Bitwy Warszawskiej.

Publicysta porównał również dwóch wybitnych polityków II RP, Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego. Dmowskiego uznał za męża stanu, podkreślając jego mocne argumenty na konferencji w Wersalu, natomiast Piłsudskiego skrytykował za niszczenie polskiego „republikanizmu”.

Przedstawił także swój punkt widzenia na temat sytuacji Polaków zamieszkujących ZSRR w okresie międzywojennym. Uważając Sowietów za wiecznych agresorów zmierzających do skłócenia politycznego ładu ówczesnej Europy, przywołał tragiczną sytuację Polaków. Stwierdził, iż byli oni w tamtym czasie wiecznie eksterminowani na terytorium tamtego kraju.

Podczas spotkania publiczność zadawała gościowi liczne pytania. Zastanawiano się m.in. dlaczego autor nie startował w nadchodzących wyborach prezydenckich z ramienia Ruchu Narodowego.

W prawie 3-godzinnym spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób.

Książka "Takie piękne samobójstwo" rozpoczyna nowy rozdział twórczości Ziemkiewicza, do którego dojrzewał w trakcie ostatniej dekady. To już nie jest zwyczajna publicystyka, to rzetelna analiza tego, w jaki sposób na przestrzeni dziejów Polacy walczyli o zniewolenie. Świetnie zaobserwowane i znajdujące potwierdzenie w dokumentach źródłowych analogie i procesy nieuchronnie prowadzące do niepotrzebnego rozlewu polskiej krwi na frontach całego świata. Siedemdziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej można już bez kompleksów obalać mity i bajki, którymi karmiono nas z pokolenia na pokolenie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama