Radosław Wojtaszek zwyciężył mistrza świata w szachach

Niezwykły sukces Radosława Wojtaszka (Fot. Wikipedia)
Mistrz Polski Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena w trzeciej rundzie wielce prestiżowego turnieju szachowego w holenderskiej miejscowości Wijk Aan Zee.

Pojedynek klasyfikowanego na 15. miejscu w światowym rankingu FIDE Wojtaszka z Carlsenem miał podwójny podtekst. Na Olimpiadzie w Tromsoe w sierpniu 2014 roku Norweg wygrał z Polakiem, który w listopadzie był szefem sztabu sekundantów Hindusa Viswanathana Ananda w meczu o mistrzostwo świata.

"Wojtaszek, grając białym kolorem, od samego początku wykorzystał niedokładności przeciwnika. Norweg postanowił zboczyć z teoretycznych dyskusji, wiedząc, że nasz zawodnik jest wybitnym teoretykiem. Tym razem okazało się, że Wojtaszek był lepiej przygotowany do tej partii i ani przez chwilę nie oddawał inicjatywy" - ocenił wiceprezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

W 28. posunięciu Carlsen popełnił decydujący błąd, który Wojtaszek wykorzystał z całą bezwzględnością. W ten sposób po raz pierwszy w powojennej historii królewskiej gry Polak pokonał urzędującego mistrza świata.
Turniej w Wijk Aan Zee, rozgrywany po raz 77., uważany jest za szachowy Wimbledon. Do udziału w nim zapraszani są najwybitniejsi zawodnicy.

Obecnie gra ich 14 systemem każdy z każdym. Po trzech rundach Wojtaszek z dwoma punktami dzieli trzecie miejsce. Prowadzą Ukrainiec Wasylij Iwanczuk oraz Włoch Fabiano Caruana, którzy mają pół punktu więcej.