Menu

Rada UE dała zgodę na przedłużenie kontroli granic w strefie Schengen

Rada UE dała zgodę na przedłużenie kontroli granic w strefie Schengen
Decyzją Rady UE, kontrola granic będzie mogła być przedłużona zaledwie o 6 miesięcy. (Fot. Thinkstock)
Rada UE dała dziś zielone światło dla przedłużenia dotychczasowych kontroli na części granic w strefie Schengen o kolejne sześć miesięcy, czyli do 11 listopada bieżącego roku.
Reklama

Zgodnie z decyzją Rady UE Austria, Niemcy, Dania, Szwecja oraz Norwegia mogą przedłużyć dotychczasowe kontrole swoich granic na okres maksymalnie pół roku. Po tym czasie, jak stanowią unijne przepisy, kontrole na tych granicach będą musiały zniknąć. Rada chce także zacieśnienia współpracy między służbami policyjnymi tych państw członkowskich, aby zagwarantować większe bezpieczeństwo w przyszłości, już po likwidacji kontroli granicznych.

Decyzja Rady UE dotyczy granicy austriacko-węgierskiej, austriacko-słoweńskiej, niemiecko-austriackiej, duńskich portów z połączeniami promowymi do Niemiec, lądowej granicy między Niemcami a Danią, szwedzkich portów na południowym zachodzie kraju oraz mostu nad cieśniną Sund, a także norweskich portów z połączeniami do Danii, Niemiec i Szwecji. Na granicach tych od jesieni 2015 r. wprowadzano stopniowo tymczasowe kontrole w związku z napływem imigrantów do Unii Europejskiej.

Rada UE zastrzegła jednak, że państwa członkowskie powinny zagwarantować, że kontrole przeprowadzane będą tylko w razie konieczności i gdy nie jest możliwe podjęcie alternatywnych działań. Zaznaczono też, że kontrole powinny być proporcjonalne i ograniczone terytorialnie. Powinny być celowe i stosowane tylko w zakresie bezwzględnie koniecznym dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego.

Co tydzień państwa, których dotyczy decyzja, mają dokonywać oceny, czy kontrole nadal są konieczne i dostosowywać ich częstotliwość do potencjalnego poziomu zagrożenia. Co miesiąc mają też przedstawiać raporty w tej sprawie Komisji Europejskiej i Radzie UE.

Kodeks graniczny Schengen dopuszcza wprowadzenie kontroli granic „w wyjątkowych okolicznościach, gdy ogólne funkcjonowanie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej jest zagrożone w wyniku utrzymujących się poważnych niedociągnięć związanych z kontrolą na granicach zewnętrznych". Kontrole wprowadzane są na okres sześciu miesięcy i mogą być przedłużone, ale nie więcej niż trzy razy o kolejne pół roku. Maksymalnie okres ten nie może przekroczyć dwóch lat.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama