Copa del Rey: Real Madrid's twentieth-ever triumph

"Królewscy" powrócili po latach na tron. (Fot. Fermin Rodriguez/Quality Sport Images/Getty Images)
Real Madrid's footballers won the Spanish (Copa del Rey) Cup for the 20th time in history, but for the first time since 2014. In the final played in Seville, they defeated Osasuna Pamplona 2:1 (1:0). Their rivals had never won the trophy before.

Bohaterem "Królewskich" okazał się Rodrygo, zdobywca obu bramek. Pierwszy raz Brazylijczyk trafił do siatki już w drugiej minucie, po asyście swojego rodaka Vinciusa Juniora.

W 58. w minucie Osasuna dość niespodziewanie wyrównała za sprawą Lucasa Torro, który strzelił z krawędzi pola karnego. Decydujące słowo należało jednak do "Królewskich".

Po serii błędów defensywy Osasuny piłka dość przypadkowo trafiła w 70. minucie do Rodrygo, który z bliska pokonał bramkarza rywali.

Emocje były jednak do końca. W doliczonym czasie gry niewiele brakowało, żeby piłkarze z Pampeluny wyrównali, lecz skuteczną interwencją w obronie popisał się Dani Carvajal.

Stadion w Sewilli prezentował się w sobotni późny wieczór (mecz rozpoczął się o godz. 22) bardzo okazale. Połowę trybun zapełnili ubrani na czerwono fani Osasuny, a po drugiej stronie siedzieli w białych koszulkach - również bardzo liczni - kibice "Królewskich".

W półfinale Real wyeliminował Barcelonę Roberta Lewandowskiego (0:1 i 4:0).

Łącznie "Królewscy" wznieśli Copa del Rey 20 razy (w 40 dotychczasowych finałach) i zajmują pod tym względem trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Wyżej są Barcelona - 31 i Athletic Bilbao - 23.

Dla Osasuny to był dopiero drugi udział w finale. Poprzednio dotarła do tej fazy w 2005 roku, kiedy przegrała z Betisem Sewilla 1:2 po dogrywce.

Piłkarze Realu nie będą mieć zbyt dużo czasu na świętowanie. Już w najbliższy wtorek czeka ich kolejne ważne wydarzenie. W pierwszym meczu półfinału Ligi Mistrzów podopieczni Carlo Ancelottiego podejmą lidera angielskiej ekstraklasy - Manchester City.