Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ptasia grypa w Holandii i Wielkiej Brytanii

Ptasia grypa w Holandii i Wielkiej Brytanii
Ptasia grypa na fermie kaczek w Yorkshire - władze zapewniają jednak, że zagrożenie dla zdrowia publicznego jest niewielkie. (Fot. Getty Images)
Holenderskie władze wprowadziły wczoraj tymczasowy zakaz transportu drobiu i jaj w całym kraju po wykryciu na fermie drobiu w środkowej części kraju wysoce zaraźliwego szczepu ptasiej grypy. O przypadku tej choroby poinformowano też w Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Przypadek ptasiej grypy, wykryty na fermie kaczek w Anglii, nie został wywołany śmiertelnym wirusem H5N1 - poinformowały władze w Wielkiej Brytanii. Również w Holandii zapewniono, że ptasia grypa wykryta na fermie drobiu koło Amsterdamu nie jest groźna dla ludzi.

Wykryty wczoraj na fermie kaczek w Yorkshire (północna Anglia) wirus jest pierwszym przypadkiem ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii od 2008 roku. Na fermie trwa ubój 6 tys. sztuk drobiu. Wokół fermy wprowadzono strefę ochronną. "Wiemy, że jest to wirus H5, ale nie N1, który jest wysoce patogenny. Według naszego obecnego stanu wiedzy nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia publicznego" - wyjaśnił szef brytyjskiej służby weterynaryjnej Nigel Gibbens.

Także wczoraj holenderskie ministerstwo gospodarki podało, że na fermie w Hekendorp, 65 km na południe od Amsterdamu, wykryto patogennego wirusa H5N8, który może przenosić się na ludzi. Na fermie trwa ubój ok. 150 tys. kurczaków. Aby ograniczyć ryzyko zarażenia, władze wprowadziły zakaz transportu drobiu, innych ptaków i jaj, który będzie obowiązywał maksymalnie przez 72 godziny. W promieniu 10 km wokół fermy w Hekendorp może być on przedłużony nawet do 30 dni. Na tym obszarze znajduje się 16 innych ferm, w których wkrótce przeprowadzone zostaną badania.

Holenderskie fermy drobiarskie eksportują corocznie 6 mld sztuk jaj, chociaż nie wiadomo, ile z 697 ferm sprzedaje je za granicę. Trzy czwarte całego eksportu holenderskich jaj przypada na Niemcy. Holandia jest także w Europie jednym z czołowych producentów drobiu.

"To wysoko patogenny szczep dla drobiu. Nie jest niebezpieczny dla ludzi; można się nim zarazić, jeśli ma się bardzo bliski kontakt z drobiem" - wyjaśnił rzecznik holenderskiego ministerstwa gospodarki Jan van Diepen.
Ferma w Hekendorp sprzedawała głównie jajka, a nie drób, i to głównie w kraju, choć część swej produkcji wysyłała do Niemiec" - poinformował jej właściciel Piet Wiltenburg.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła we wrześniu przed nowym, wyjątkowo zaraźliwym szczepem H5N6. Inny wysoce patogenny szczep H5N8, który dotychczas występował tylko w Azji, na początku listopada został wykryty w Niemczech.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama