Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Przyjmowanie imigrantów może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę"

"Przyjmowanie imigrantów może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę"
Zgodnie z propozycją KE, 40 tysięcy spośród uchodźców z Syrii i Erytrei, którzy po 15 kwietnia dotarli do Włoch i Grecji, mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach UE. (Fot. Getty Images)
'Przyjmowanie imigrantów z Afryki może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę, czego przykładem jest wiele krajów europejskich, m.in. Niemcy' - stwierdził rzecznik polskiego biura UNHCR Rafał Kostrzyński. Przekonuje, że Polska także może dobrze wykorzystać potencjał tych osób.
Reklama
Reklama

Przedstawiciel UNHCR, agendy ONZ upoważnionej do koordynacji międzynarodowych działań w celu ochrony uchodźców, zwrócił uwagę, że w wielu krajach zachodnich takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy kraje skandynawskie przyjmowanie uchodźców ma pozytywny wpływ na gospodarkę.

"Władze tych krajów wiedzą, jak mogą wykorzystać potencjał, który w tych osobach drzemie. Mają najlepiej działające programy integracyjne, nie tylko pod kątem pracy i płacy, ale także tego, jak zbliżać wzajemnie społeczeństwo i uchodźców" - wyjaśnił Kostrzyński.

Zwrócił uwagę na fakt, że kraje europejskie, które przyjmują uchodźców, są generalnie najbardziej rozwiniętymi i bogatymi krajami UE. Jak dodał, przeczy to powszechnemu poglądowi, że im więcej przyjmiemy migrantów, tym bardziej obciążymy nasze systemy socjalne.

"Gdyby się uważniej przyjrzeć, jak obciążone są systemy socjalne i jak cierpią z tego powodu Szwedzi, Duńczycy czy Niemcy, to zobaczymy, że to są kraje, które się najszybciej rozwijają. Przyjmowanie migrantów nie wpływa na spowolnienie rozwoju, czego najlepszym dowodem są Niemcy. Kraj, który przyjmuje najwięcej migrantów i uchodźców, kilka miesięcy temu ogłosił, że ma najniższe bezrobocie w historii po II wojnie światowej" - oświadczył Kostrzyński.

"Okazuje się, że można tak przyjmować i zagospodarować te osoby, że odbywa się to z korzyścią dla gospodarki. Takie same rozwiązania mogą być wprowadzone w Polsce" - dodał.

W ramach polityki migracyjnej Unii Europejskiej w ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć od Włoch i Grecji 1 100 osób oraz zaoferowała 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza UE.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama