Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przestępcy na święta przenoszą się do sieci. Czyhają na dane, hasła i loginy

Przestępcy na święta przenoszą się do sieci. Czyhają na dane, hasła i loginy
Konsumenci coraz chętniej nabywają prezenty za pośrednictwem internetu (Fot. Getty Images)
‹Cyfrowi oszuści coraz częściej atakują e-klientów. Wyłudzają od nich istotne dane, szczególnie podczas bożonarodzeniowych zakupów.
Reklama
Reklama

W okresie sezonu świątecznego konsumenci coraz chętniej nabywają prezenty dla swoich bliskich za pośrednictwem internetu. Niestety, w sieci w tym czasie aktywnych jest mnóstwo przestępców, którzy czyhają na to, co dla nich najcenniejsze - dane osobowe, hasła i loginy.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w pierwszym półroczu 2016 r. odnotowano ponad 25 tys. przestępstw w sieci, z czego wykryto tylko 66 proc. Dynamika wzrostu jest ogromna - w całym 2015 r. tego typu wykroczeń było ok. 22 tys. Oznacza to, że problem przestępczości internetowej jest bardzo poważny i trzeba bardzo uważać, aby nie stać się jedną z ofiar oszustów.

Cyfrowi naciągacze przez lata wypracowali klika metod pozyskiwania cennych danych. Do najpopularniejszych należy tzw. phishing, polegający na wprowadzeniu w błąd i wyłudzeniu informacji przez wysłanie wiadomości z fałszywych adresów e-mail zachęcających do kliknięcia w link. Odsyła on internautę na stronę łudząco przypominającą jedną z witryn, z których korzysta na co dzień, np. banku czy e-sklepu. "Phishing to bardzo popularna forma przestępczości, niestety nadal bardzo skuteczna. Oszuści często działają bardzo profesjonalnie i starannie, aby uśpić czujność internauty. Dlatego wszelka korespondencja z banku czy np. portalu aukcyjnego powinna być na spokojnie sprawdzana dwa razy. Istnieje bowiem ryzyko, że tym razem przestępcy upatrzyli sobie nas na kolejną ofiarę" - wyjaśnia Dagmara Sobańska, dyrektor krajowy Sofort GmbH w Polsce.

Kolejnym popularnym sposobem jest tzw. oszustwo nigeryjskie, które polega na wyłudzaniu zaliczki. Potencjalna ofiara jest zachęcana do wykonania przelewu na nieznaczną kwotę, np. przez „dalekiego krewnego”. "Ten rodzaj przestępstwa ma kilka odmian. Najpopularniejsze z nich to tzw. na wnuczka, „wygraną w loterii” czy „na zakochaną dziewczynę”. Generalnie we wszystkich przypadkach mechanizm jest ten sam - ktoś podaje się za osobę bliską, ważną, z autorytetem i grając na emocjach, takich jak np. perspektywa nagrody, więzy rodzinne czy budowanie poczucia, że „tak trzeba”, stara się wyłudzić jakąś kwotę pieniędzy" - tłumaczy Dagmara Sobańska.

Jak nie dać się oszukać? Przede wszystkim należy korzystać z usług wiarygodnych firm, które mają na swoich stronach istotne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Należy być też czujnym na wyjątkowo atrakcyjne oferty. Przede wszystkim jednak zależy zachować rozwagę w podawaniu swoich danych. Na można dać się ponieść przedświątecznemu szaleństwu zakupowemu - i należy wpisywać poufne informacje tylko po dokładnym zweryfikowaniu adresata.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama