Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przełomowy wyrok sądu dla osób samozatrudnionych

Przełomowy wyrok sądu dla osób samozatrudnionych
Osoby samozatrudnione muszą być traktowani jak zwykli pracownicy, jeśli wykonują pracę podobną do zatrudnionych na zwykłej umowie - orzekł sąd. (Fot. Thinkstock)
Wyrok przełomowy dla tak zwanej gig economy (praca od zlecenia do zlecenia oparta o samozatrudnienie) wydał brytyjski sąd najwyższy. Sędzia orzekł, iż hydraulik, który pracował dla Pimlico Plumbers, ma prawo do statusu pracownika, mimo iż w umowie określony został jako samozatrudniony.
Reklama
Reklama

Garey Smith pracował dla Pimlico Plumbers od 2005 do 2011 roku. Po niesłusznym zwolnieniu zdecydował się pozwać firmę do trybunału pracy za bezprawne traktowanie go jako zleceniobiorcę. Po przegraniu sprawy Pimlico Plumbers odwołało się do sądu najwyższego.

W środę Lord Wilson przekazał, iż trybunał był „uprawniony do uznania”, że firma nie mogła być uznana za będącą "klientem lub konsumentem” Smitha.

"Mimo że umowa gwarantowała mu pewne elementy niezależności działania i finansową, to jednak usługi Smithsa wobec klientów firmy były sprzedawane za pośrednictwem spółki. Co więcej, jej zapisy umożliwiały firmie prowadzenie ścisłej administracyjnej kontroli nad nim w czasie, gdy wykonywał pracę oraz ustalały warunki płacy, która w jednym punkcie nazywana jest pensją” - przekazało "Metro”.

Według serwisu orzeczenie będzie miało najprawdopodobniej wpływ na różnego rodzaju elastyczne umowy, które mnożą się w ostatnich latach oraz na sprawy, które aktualnie toczą się w sądach.

Smith był jednym ze 125 wykonawców Pimlico Plumbers, którzy świadczyli prace dla klientów firmy, posiadali służbowy uniform oraz wynajmowany van.

"Mężczyzna zeznał, iż gdy w 2011 roku po ataku serca próbował ograniczyć liczbę godzin pracy, został niesłusznie zwolniony. Wówczas trybunał ustalił, iż był on pracownikiem w myśl ustawy z 1996 roku. Decyzja została podtrzymana przez trybunał odwoławczy (Employment Appeal Tribunal), a następnie w styczniu ubiegłego roku przez Court of Appeal. Sąd apelacyjny uznał, iż Smith był pracownikiem, ponieważ wymagano od niego używania firmowego vana, a kontrakt obligował go do przepracowywania określonej liczby godzin tygodniowo. Jako pracownik zaś był uprawniony między innymi do płatnych urlopów i chorobowego.

"Teraz Smith będzie mógł złożyć do trybunału pracy skargę na niesłuszne zwolnienie, jako były pracownik Pimlico Plumbers” - podsumowuje "Metro”.

Sprawa Gareya Smitha zmieniła sposób, w jaki pracodawcy będą traktować samozatrudnionych. (Fot. Thinkstock)

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama