Menu

Przedsiębiorcy chcą budowy regionalnego lotniska na Podlasiu

Przedsiębiorcy chcą budowy regionalnego lotniska na Podlasiu
Podlasie -- zdaniem ekspertów - potrzebuje własnego lotniska. (Fot. podlaskieit.com)
Organizacje podlaskich przedsiębiorców popierają budowę regionalnego lotniska, ale uważają, że przedtem powinny powstać przygotowywane obecnie mniejsze lotniska na Krywlanach w Białymstoku i w Suwałkach. Mówili o tym na konferencji prasowej w Białymstoku.
Reklama

Konferencję zorganizował komitet inicjatorów referendum ws. budowy regionalnego lotniska, które odbędzie się 15 stycznia w Podlaskiem. Mieszkańcy regionu mają się w nim wypowiedzieć, czy są za budową takiego portu regionalnego, czy są temu przeciwni. Nie ma na razie mowy o tym, gdzie lotnisko miałoby być zlokalizowane, ani z jakich źródeł sfinansowane.

Referendum ws. budowy lotniska to efekt orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zdecydował, iż takie głosowanie musi być w Podlaskiem przeprowadzone. NSA zajmował się skargą komitetu referendalnego, który odwoływał się od decyzji sejmiku sprzed dwóch lat, gdy ten odrzucił wniosek o przeprowadzenie takiego referendum. Pytanie w referendum brzmi: "Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?". Referendum m kosztować 3,7 mln zł.

W poprzedniej kadencji samorząd województwa podlaskiego zrezygnował z planów budowy regionalnego portu lotniczego, mimo że były unijne środki na ten cel. Uznał, że będą trudności ze sfinansowaniem takiej inwestycji i - biorąc pod uwagę prognozowane zainteresowanie lotami - późniejszym utrzymaniem lotniska. Pieniądze za zgodą KE przeznaczono na drogi wojewódzkie. Lotnisko miało powstać w Sanikach w gminie Tykocin, były problemy z decyzją środowiskową. Potem wskazywano inną lokalizację - w Topolanach w gminie Michałowo. Zarząd województwa ma decyzję środowiskową dla tej lokalizacji.

Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku Witold Karczewski oświadczył w imieniu Podlaskiego Forum Gospodarczego, które zrzesza ok. 90 proc. wszystkich przedsiębiorców należących do różnych organizacji gospodarczych w województwie, że przedsiębiorcy są za budową lotniska regionalnego, choć wiedzą, że w najbliższym czasie nie będzie zbudowane.

"My jesteśmy docelowo za lotniskiem regionalnym. Zdajemy sobie sprawę, że w dniu dzisiejszym, w dniu jutrzejszym to lotnisko nie powstanie. Denerwowało nas wszystkich, zarówno przedsiębiorców jak i część społeczeństwa, że to referendum będzie kosztować 4 mln zł, ale (...) to referendum jest faktem. Nikt nas o nie pytał, decyzja sądu. W związku z tym trzeba zrobić wszystko, żeby ono było efektywne" - przekazał dziennikarzom Karczewski.

Podkreślał, że referendum "w myśl prawa nikogo do niczego nie zobowiązuje", ale jest wskazówką, z którą władze w regionie powinny się liczyć, a gdyby było pozytywne, powinno dać myślenia tym, którzy o tym lotnisku będą decydować. Podkreślał, że zanim powstanie lotnisko regionalne, powinny powstać dwa małe porty lotnicze w Suwałkach i w Białymstoku na Krywlanach jako "niezbędne i potrzebne". Apelował - "już nie kombinujmy nic, żeby nie zaszkodzić tym małym portom". Budowy małych lotnisk w Suwałkach i na białostockich Krywlanach są przygotowywane.

Karczewski podkreślał też, że modernizacje dróg ekspresowych w regionie (w tym S8 do Warszawy), czy szybka kolej "niczego nie załatwią", bo to nie wystarczy i nie są alternatywą dla lotniska.

"My przedsiębiorcy walczymy o to lotnisko, wydaje mi się, może już ze 30, 40 lat" - ocenił Lech Pilecki z Podlaskiego Klubu Biznesu. Dodał, że przedsiębiorcy uważają, że aby region się rozwijał, lotnisko jest "bezwzględnie konieczne". Ocenił, że "ktoś popełnił prawdziwy błąd", gdy były pieniądze z UE na budowę lotniska, a do tej inwestycji nie doszło. "Myślę, że nigdy nie jest za późno, żeby te błędy naprawiać" - przekazał Pilecki.

Podkreślił przy tym, że od wielu lat przedsiębiorcy popierają rozbudowę lotniska na Krywlanach na potrzeby obsługi małych samolotów biznesowych. "Niczego tak nam dziś nie potrzeba, jak nowych miejsc pracy, jak innowacyjnych firm, które by przybywały do nas, a dzisiaj na świecie nie jest możliwe ściągnąć firmę do naszego regionu jeśli nie mamy portu lotniczego" - dodał. Pilecki. Wg. niego referendum to szansa, aby - jak to określił - przynajmniej podpowiedzieć władzom regionu, aby "zabezpieczyły miejsce" pod regionalne lotnisko w okolicach Białegostoku.

 

  Komentarze


  • Hrabia
   7 stycznia 2017, 16:59

   Po co sledzikom lotniska -mają wypasione fury przerobione na gaz. Nie mam nic do ludzi ze wschodu ale szpanowac lubią bardzo tak samo jak mówić po polsku (akcent zawsze wyczuwalny)

  • Anty hrabia
   7 stycznia 2017, 17:26

   Hrabia ty rolniku spod Rzeszowa.lotnisko jest dla ludzi i rozwoju regionu niedorozwoju. Lotnisko jest tak potrzebne jak tobie kombajn czy traktor ursus dofinansowany przez UE.umyj syf pod paznokciami i wtedy drap się w dupe wtedy hemoroidy przestaną krwawic tłuku bez szkoły.

  • Zniesmaczony
   7 stycznia 2017, 22:17

   Przykro sie czyta takie odpowiedzi, ktore sa wrecz przesycone agresja. To nikomu niepotrzebne i wrecz zabija sens dyskusji. Sens jest wtedy, gdy odpowiedz jest polaczona z szacunkiem do interlokutora i zawiera argumenty. Po co te wyzwiska, przeciez nie wzmacniaja argumentow, wrecz nawet je oslabiaja! Pozdrawiam przedmowcow i zycze powodzenia.

  • THC
   8 stycznia 2017, 09:36

   Znowu przekret jak z lotniskiem w Lublinie? Czyzby A.Gasiorowski znowu mial udzialy? czy znowu znikna miliony zlotowek po wyjezdzie do Izraela delegacji tak jak to bylo z lotniskiem w Lublinie?

  • THC
   8 stycznia 2017, 09:38

   @Hrabia dokladnie zwlaszcza ci z Bialegostoku i sokolki! Jaraja sie nawet koszulka z TK Maxx za 10£.

  • Podlasianka
   8 stycznia 2017, 10:08

   THC chyba pomyliles watek artykulu. Tego typu komentarze swiadcza (rowniez Hrabia) o Waszym zanizonym ilorazie inteligencji, ignorancji oraz braku tolerancji. Przez takich ludzi ten piekny kraj schodzi na psy niestety ...

  • THC
   8 stycznia 2017, 10:28

   @Podlasianka schodzi na psy bo glosowalas ns PiS! plebs!

  • Białostoczanin
   8 stycznia 2017, 11:11

   Co do lotniska.. to oczywiście że jest potrzebne, praktycznie każdy region w PL ma swoje lotnisko oprócz podlaskiego, dlaczego ? wcale nie jesteśmy gorsi i zasługujemy na taki komfort a nie wieczny problem z dojazdem do wawy..a co do buractwa typu THC i Hrabia to nie rozumiem skąd taki hejt.. myslisz że jesteś lepszy bo jesteś z zachodniej części kraju. Uwierz mi że jestem dumny skąd się wywodzę i nie zamieniłbym tego w żadnym wypadku

  • Anty THC
   8 stycznia 2017, 13:56

   THC ty borsuku przynajmniej białostoczan stać na ubrania z tkaniny maxa.ty z twoją pensyjką ze zmywaka na part time możesz pozwolić sobie tylko na łupanie charity shop o świcie albo od święta zakup łah paletka z primarka .przestań jeść kozy z nosa i dłubac w dupsku. Jak swędzi srom to czas umyć. Z nie pozdrowieniami anty THC łachudro

  • THC
   8 stycznia 2017, 15:28

   @Anty THC jak wyglada Bialystok z lotu ptaka ? Jak talerz z pierogami, Połowa leniwe połowa ruskie! hehehe

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama