Menu

Problemy współczesnych Polek: Przemoc domowa, opieka okołoporodowa

Problemy współczesnych Polek: Przemoc domowa, opieka okołoporodowa
W Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba "rodzić po ludzku", że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana... (Fot. Thinkstock)
Przemoc domowa, standardy opieki okołoporodowej, kwestie związane z edukacją seksualną i stosowaniem klauzuli sumienia - to zdaniem RPO Adama Bodnara obszary, w których nadal łamane są prawa współczesnych Polek. Jak ocenił, trzeba o tym mówić, by "wzmacniać środowisko kobiet".
Reklama

Bodnar był jednym z gości IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet odbywającego się w tym roku w Poznaniu. Rzecznik Praw Obywatelskich zaznaczył, że jego zdaniem główny cel Kongresu to przypominanie co roku "jakie są wciąż niezrealizowanie postulaty, jeśli chodzi o prawa kobiet".

"Bywają takie lata, że następuje pewien postęp, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, w kontekście praw kobiet. Ale bywają takie, że jest trochę gorzej. Ostatnio obserwujemy dość ciekawe zainteresowanie polityków problematyką ścigania gwałtów, zwalczaniem przemocy domowej" - zauważył Adam Bodnar.

"Wydaje mi się, że jeżeli chodzi szczególnie o przemoc domową, udało się wyjść z takiej dyskusji, że to wszystko jest jakąś ideologią gender i nie warto się tym zajmować. Jest coraz większa dyskusja na temat realnych mechanizmów ochrony, przynajmniej na to wskazuje moja korespondencja z Ministerstwem Sprawiedliwości" - dodał.

Ocenił, że jeśli chodzi o prawa kobiet w Polsce, "nadal jest jeszcze dużo do zrobienia".

"To co jest do załatwienia, to oczywiście kwestia tzw. praw reprodukcyjnych, nadmiernego stosowania klauzuli sumienia, oraz dostępności legalnej aborcji. To też jest w ogóle kwestia wychowania seksualnego, edukacji seksualnej w tym zakresie. I to, co mi też szczególnie na sercu leży - kwestia różnych standardów opieki okołoporodowej" - podkreślił.

Jak wskazywał, w Polsce mówi się cały czas o tym, że trzeba „rodzić po ludzku”, że należy dbać o standardy opieki okołoporodowej, a rzeczywistość w polskich szpitalach jest bardzo zróżnicowana.

"W województwie lubuskim na przykład, tylko przy 1 proc. porodów stosuje się znieczulenie okołoporodowe, a w większych miastach nie ma z tym większego problemu. To są rzeczy, o których trzeba mówić" - zaznaczył. "Trzeba się zwracać z określonymi postulatami, wzmacniać środowisko kobiet" - dodał.

Bodnar zwrócił również uwagę na rolę kobiet, jaką odegrały w protestach w obronie sądownictwa w Polsce. "Cała grupa organizacji pozarządowych związanych właśnie ze środowiskami kobiecymi wzmocniła te protesty i moim zdaniem to miało wpływ na to, jak one przebiegały ale także na - w pewnym sensie - łączenie różnych grup, także zaangażowanych w protestowanie przeciwko tym ustawom, szczególnie ustawie o Sądzie Najwyższym" - dodał.

Dwudniowe obrady IX Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet odbywały się w miniony weekend pod hasłem "Alert dla praw kobiet".

 

  Komentarze


  • Poziomka
   11 września 2017, 09:32

   Brednie do kwadratu!. Dane jak z jakiegoś 3 świata!. Pisząc takie brednie to chyba macie na myśli ten Londyński paradise hehe.

  • Tx
   18 września 2017, 15:13

   Rozwala mnie szczególnie ten motyw z prawami kobiet a obroną sądownictwa i rzekomego zagrożenia demokracji... Co ma piernik do wiatraka. Takie wciąganie środowisk feministycznych na siłę w utarczki polityczne, retoryka a'la gazeta wyborcza.
   Pure nonsense.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 20.02.2018
  GBP 4.704 złEUR 4.147 złUSD 3.360 złCHF 3.597 zł

  Sport


  Reklama