Menu

Prezydent: Zabezpieczenie interesów Polaków w Wielkiej Brytanii to obowiązek władz

Prezydent: Zabezpieczenie interesów Polaków w Wielkiej Brytanii to obowiązek władz
Brexit budzi obawy o przyszłość obywateli UE, w tym Polaków. (Fot. Thinkstock)
Obowiązkiem polskich władz jest starać się w jak największym stopniu zabezpieczyć interesy Polaków znajdujących się w Wielkiej Brytanii - oznajmił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do kwestii Brexitu.
Reklama

W sobotę przywódcy 27 państw Unii Europejskiej - bez Wielkiej Brytanii - przyjęli wytyczne do negocjacji w sprawie Brexitu. Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia z Unii 29 marca br., co oznacza, że powinna opuścić Wspólnotę w ciągu dwóch lat od tej daty.

Do sprawy Brexitu i związanych z nim obaw Polaków mieszkających na Wyspach odniósł się prezydent Duda.

"Przede wszystkim warunki, o jakie musimy się starać, żeby były związane z Brexitem, to takie warunki, które zapewnią, że europejskie wartości – w znaczeniu wolności – nadal będą obowiązywały. Także w relacjach pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią" - przekazał.

Prezydent Duda zwrócił uwagę, iż jest zwolennikiem spokojnych negocjacji, gdyż jego zdaniem "na tym również będzie zależało Brytyjczykom". "Oni też będą chcieli zachować swobodę przepływu towarów, usług, także przepływu osób, pomiędzy Wielką Brytanią a krajami Unii Europejskiej" - ocenił dodając, że to służy także Brytyjczykom.

"Nie mam tutaj wątpliwości, że większość brytyjskiego społeczeństwa, gdy dokona chłodnej analizy tego elementu, to powie: Tak, jednak chyba wolelibyśmy przy tym zostać, bo chcemy się nadal dobrze rozwijać gospodarczo. W związku z tym, moim zdaniem, te negocjacje będą trwały. Natomiast jaki będzie ich ostateczny efekt, trudno dzisiaj przewidzieć" - zaznaczył prezydent.

"Wiem jedno, obowiązkiem polskich władz jest starać się w jak największym stopniu zabezpieczyć interesy Polaków znajdujących się w Wielkiej Brytanii. To jest obowiązek pani premier, to jest obowiązek rządu, to jest także mój obowiązek jako prezydenta. I staramy się to robić" - podsumował Duda.

 

  Komentarze


  • Gosc 049
   5 maja 2017, 07:06

   obiecanki cacanki ... nic nie moze moze tylko rozmawiac i prosic tak jak obiecal stac na strazy prawa i konstytucji przed wyborami a teraz co jest ? Tak istne lamanie prawa konstytucji ze az wstyd mowic az sie dziwie ze EU nie aktywowala wobec PL art 7 ...

  • THC
   5 maja 2017, 07:45

   Brawo Panie Prezydencie !!!! DZIĘKUJEMY ! VIVAT POLONIA !

  • Czytelnik
   5 maja 2017, 08:23

   Ależ orzełki nie lubią Uk i są juz gotowi najechać inny kraj europejski doprowadzając do anty europejskich nastrojów .

  • Panie Prezydencie
   5 maja 2017, 08:27

   Myśli pan po chrześcijańsku ale obawiamy się że ich myślenie jest troszkę inne bardziej skupiające się na sobie ...

  • Czytelnik
   5 maja 2017, 09:30

   Prezydent Duda jest we wladzy jak i jego partua, jak na razie opocz pustych sloganowych hasel i wycieczek politycznych z naszych pieniedzy efektow nie widu ani slychu

  • Gros
   5 maja 2017, 09:43

   niech sie odp. kryciarz od pieniedzy ludzi ,pieniadze sa ludzi nie jego ..

  • Ehh
   5 maja 2017, 13:15

   Ale co za gadanie.wiekszosc brytyjskiego społeczeństwa dokona analizy...bla bla bla.Brytyjczycy kupili kota w worku.i tyle.teraz mogą tylko przyglądać sie co im pani premier wynegocjuje.spoleczenstwo wybralo brexit nie będąc poinformowanym o jego formie.wiec zadna analiza.to ze ktos by wolal zeby zostal przepływ osób czy towarów to nie ma teraz najmniejszego znaczenia

  • Chlebak
   6 maja 2017, 14:06

   http://londynek.net/wiadomosci/CBOS+Bezrobocie+w+Polsce+ma+dlugotrwaly+charakter+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=44102

   a w Polsce bieda jak była tak jest bez zmian

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 25.04.2018
  GBP 4.822 złEUR 4.216 złUSD 3.455 złCHF 3.519 zł

  Sport


  Reklama