Menu

Prezydenci Polski i USA spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie

Prezydenci Polski i USA spotkali się na Zamku Królewskim w Warszawie
"Wizyta Donalda Trumpa w Polsce zdecydowanie pokazuje, że jesteśmy liczącym się krajem i wzmacnia naszą pozycję w UE" - twierdzi Andrzej Duda. (Fot. Getty Images)
Prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trumpa spotkali się w czwartek przed południem na Zamku Królewskim w Warszawie. Rozmowa odbyła się w cztery oczy, bez tłumaczy i doradców.
Reklama

Po rozmowie w cztery oczy prezydenci wezmą udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. Po nich nastąpią oświadczenia dla mediów.

Prezydent Duda zapowiedział, że w rozmowie z prezydentem Trumpem będzie się koncentrować na dwóch kwestiach: bezpieczeństwa i współpracy energetycznej.

"To jest kwestia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych. Na naszym terytorium żołnierze Stanów Zjednoczonych już są, ale będziemy rozmawiali z panem prezydentem Trumpem także o przyszłości w tym zakresie" - zapowiedział prezydent. Jak dodał, "to jest też kwestia tarczy antyrakietowej i inwestycji, która jest realizowana w Redzikowie".

Po rozmowie w cztery oczy prezydenci wezmą udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji. Po nich nastąpią oświadczenia dla mediów.  

"Mnie zależy ogromnie na tym, żeby wojska Stanów Zjednoczonych w Polsce były w ramach obecności sojuszniczej, żeby wzmocnienie flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego było rzeczywiście realizowane poprzez stałą obecność wojsk sojuszniczych i na pewno będę na ten temat z panem prezydentem Trumpem rozmawiał" - mówił Duda.  

Stwierdził, że jest też kwestia "przyszłego kontraktu z jakimś podmiotem ze Stanów Zjednoczonych, z dostawcą gazu LNG".

"Pierwsza dostawa już została przeprowadzona i to miało taki charakter testowy, dotarła, została wprowadzona do naszego terminala LNG, więc jest to możliwe, wykonalne. W tej chwili trwają działania zmierzające do tego, aby długoterminowy kontrakt został zawarty" - podkreślił prezydent Duda.  

Prezydent Donald Trump, który wraz z małżonką Melanią i liczącą prawie 20 osób delegacją przybył do Warszawy wczorajwieczorem, spotka się dzisiaj także z reprezentantami państw Trójmorza. W Warszawie równolegle z wizytą amerykańskiego przywódcy odbywa się szczyt tej inicjatywy.

 

  Komentarze


  • Drakus
   6 lipca 2017, 18:06

   Wszyscy wiedzą że Polakom zależy na vizach, ale przemilczeli ten temat. PANIE PREZYDENCIE DUDA DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE DLA POLAKÓW, JEST PAN SUPER PREZYDENTEM!. Nie macie co robić z kasą oddajcie Trumpowi będzie za nią mordował biednych Afrykańców, oczywiście w imię pokoju, a jak przyjdzie czas na pomoc zapomni o Nas tak jak o tych vizach.

  • Tommy
   6 lipca 2017, 21:00

   Ta p..da Dude sie nie zapytala pranie o to.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 19.04.2018
  GBP 4.777 złEUR 4.167 złUSD 3.369 złCHF 3.478 zł

  Sport


  Reklama