Menu

Premier May zapowiada dalszą współpracę wywiadowczą z USA

Premier May zapowiada dalszą współpracę wywiadowczą z USA
"Wszyscy razem przeciwdziałamy zagrożeniom, z którymi się zmagamy" - podkreśliła brytyjska premier, podsumowując swoją decyzję o dalszej współpracy wywiadowczej z USA. (Fot. Getty Images)
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zapewniła wczoraj, że wierzy w relacje sojusznicze łączące Londyn z Waszyngtonem i zapowiedziała, iż Brytyjczycy nadal będą wymieniali się informacjami wywiadowczymi z Amerykanami.
Reklama

W ten sposób szefowa brytyjskiego rządu odniosła się do doniesień medialnych, według których prezydent USA Donald Trump mimowolnie ujawnił Rosji tajne informacje wywiadu. Ten tłumaczył, że miał "absolutne prawo" dzielić się z Moskwą informacjami dotyczącymi "terroryzmu i bezpieczeństwa lotniczego".

"Decyzje w sprawie tego co prezydent Trump omawia w Białym Domu z kimkolwiek, należą do prezydenta Trumpa" - zwróciła uwagę May.

"Będziemy kontynuować współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i nadal będziemy dzielić się z nimi informacjami wywiadowczymi, tak jak robimy to z innymi, ponieważ wszyscy razem przeciwdziałamy zagrożeniom, z którymi się zmagamy" - dodała.

Dziennik "Washington Post" podał, że Trump podczas ubiegłotygodniowej rozmowy w Gabinecie Owalnym z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem wspomniał o prawdopodobnej operacji Państwa Islamskiego (IS) z użyciem bomby umieszczonej w laptopie. Informacje te pochodziły od kraju partnerskiego USA, który nie dał Waszyngtonowi zgody na dzielenie się nimi z Moskwą.

Według źródeł "WP", ujawnienie tych danych może pozwolić na ustalenie tożsamości i miejsca pobytu informatora, jak również ustalenie, która z sojuszniczych agencji wywiadowczych przekazała te informacje CIA.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 26.04.2018
  GBP 4.845 złEUR 4.239 złUSD 3.483 złCHF 3.540 zł

  Sport


  Reklama