Menu

Premier Irlandii ostrzega przed negatywnymi skutkami Brexitu

Premier Irlandii ostrzega przed negatywnymi skutkami Brexitu
Angela Merkel zapewniła premiera Irlandii, że jego kraj będzie objęty ochroną przed skutkami Brexitu. (Fot. Getty Images)
Irlandzki premier Enda Kenny ostrzegł wczoraj w Berlinie przed negatywnymi skutkami Brexitu dla pokoju i stabilności. Zaznaczył, że należy uczynić wszystko, co możliwe, by zapobiec przywróceniu "uciążliwej granicy" między Irlandią a Irlandią Północną.
Reklama

"Kluczowym problemem jest to, by nie dopuścić do powrotu uciążliwej granicy (ang. hard border)" między Irlandią a Irlandią Północną, która należy do Wielkiej Brytanii - przekazał Kenny przed rozmową z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. "To jest problem polityczny, musimy wysilić wyobraźnię i podejść do tego problemu kreatywnie" - zaznaczył premier Irlandii.

Kenny podkreślił, że Irlandia i Wielka Brytania są ze sobą ściśle powiązane, między innymi poprzez proces pokojowy w Irlandii Północnej, w tym przede wszystkim umowę pokojową z roku 1998. "Irlandia i Zjednoczone Królestwo są gwarantami tego porozumienia. Traktujemy bardzo poważnie ten obowiązek" - zaznaczył.

Jak dodał, "niezależnie od wyniku negocjacji o Brexicie nic nie powinno naruszyć procesu pokojowego i stabilności w Irlandii Północnej". "Upłynęło bardzo dużo czasu, zanim to osiągnęliśmy, a UE odegrała w tym procesie ważną rolę" - wtrącił Kenny. Jego zdaniem pokój i stabilizacja w Irlandii Północnej są "ciągle jeszcze kruche".

Merkel przekazała, że zdaje sobie sprawę, iż w przypadku Irlandii "chodzi o kwestie związane z wojną i pokojem". "Oczywiście pomożemy Irlandii" - zapewniła.

Podpisane 10 kwietnia 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe zakończyło trwający 30 lat krwawy konflikt między nacjonalistami a unionistami w Irlandii Północnej.

Kenny poinformował, że jego kraj obawia się też ekonomicznych skutków Brexitu. "Zdajemy sobie sprawę, że ucierpimy znacznie bardziej niż inne kraje" - podkreślił. Zapowiedział, że będzie zabiegał o ochronę gospodarki w swoim kraju. Po kryzysie z lat 2008-2011 Irlandia odbudowała swoją gospodarkę - stopa bezrobocia spadła do 6,4 proc. obecnie z 8,3 proc. w zeszłym roku.

Kenny zadeklarował wsparcie dla polityki migracyjnej Merkel. Zapowiedział, że jego kraj przyjmie dobrowolnie "szereg uchodźców", nie precyzując, o jaką liczbę może chodzić. Podkreślił, że ponad 80 proc. jego rodaków popiera UE.

Merkel zapewniła, że UE podejdzie konstruktywnie do negocjacji z Wielką Brytanią. "Będziemy bronić interesów 27 krajów, ale równocześnie chcemy pozostać dobrymi partnerami, ponieważ jesteśmy na siebie skazani w takich dziedzinach jak obronność czy gospodarka" - zauważyła szefowa niemieckiego rządu.

Władze zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Irlandii deklarowały wcześniej wolę zachowania swobody ruchu osób między obu krajami mimo podjętej w referendum decyzji o Brexicie.

Podczas wizyty w Irlandii Płn. w lipcu 2016 roku brytyjska premier Theresa May zapewniła, że nie chce powrotu kontroli granicznych między tym terytorium a Irlandią. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE granica między Irlandią a Irlandią Płn. będzie jedyną lądową granicą Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

 

  Komentarze


  • Kaczka Aneta
   7 kwietnia 2017, 17:48

   Na granicy z Irlandia nalezy postawic znaki ostrzegawcze. Wkraczasz na wlasne ryzyko. Tu zyje dzicz brytyjska i nacjonalisci!!Uwaga przekraczasz granice cywilizacji i wkraczasz w swiat ponurych kolonizacji i niewolnictwa Theresy Farage

  • Czytelnik
   7 kwietnia 2017, 18:01

   Szkoda ze nie ostrzega przed pozytywnymi aspektami

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama

  Waluty


  Kurs NBP z dnia 24.04.2018
  GBP 4.800 złEUR 4.198 złUSD 3.440 złCHF 3.516 zł

  Sport


  Reklama