Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Prawda o Wielkim Głodzie w Irlandii zszokowała brytyjskich widzów serialu "Victoria"

Prawda o Wielkim Głodzie w Irlandii zszokowała brytyjskich widzów serialu "Victoria"
Jenna Coleman jako królowa Wiktoria i Tom Hughes jako książę Albert w serialu "Victoria", nadawanym przez stację ITV. (Fot. Mat. promocyjne)
Serial telewizyjny 'Victoria', który opowiada o monarchii w czasach irlandzkiego Wielkiego Głodu, wstrząsnął do głębi brytyjskimi widzami - donosi portal 'Daily Express'. Autorzy z dużym realizmem zaprezentowali jedną z najtragiczniejszych kart historii Zielonej Wyspy.
Reklama
Reklama

“Widzowie Victorii byli zszokowani brutalnym realizmem dzisiejszego odcinka, który prezentował epizod tak często pomijany w brytyjskiej historii” - napisał w poniedziałek “Daily Express”.

Scenarzyści położyli duży nacisk na przedstawienie “potwornego głodu” w Irlandii.
“Brytyjscy liderzy zostali pokazani jako obojętni na tragedię. Szczególnie Charles Trevelyan, który traktował ją jako karę boską dla Irlandczyków” - dodaje dziennik.

Scenarzystka Daisy Goodwin uzasadniła na Twitterze swój sposób pokazania wydarzeń.

“Travelyan, który był szefem administracji mającej za zadanie ograniczenie klęski, jaka dotknęła Irlandię w latach 40. XIX w., oświadczył: sprawiedliwy Bóg zesłał plagę, by dać Irlandczykom nauczkę, dlatego nie można jej zbytnio łagodzić. Prawdziwym złem, z jakim musimy walczyć, nie jest fizyczne zło głodu, ale moralne zło samolubności oraz perwersyjnego i burzliwego charakteru ludzi”.

Królowa Wiktoria została z kolei sportretowana jako monarchini, która stanowczo twierdziła, iż jej rząd musi okazywać większą pomoc uciśnionym.

“Daily Express” zauważył, że większość widzów była “poruszona tym fragmentem historii, o którym im nie mówiono – skomentował portal Irish Central.

Po emisji odcinka na portalach społecznościowych rozgorzała dyskusja o Wielkim Głodzie.

"@DaisyGoodwin bardzo dobrze, że przedstawiłaś irlandzki problem z głodem ziemniaczanym, który rząd zignorował. Dziękuję” - twittował David M Greaves.

“Prawdopodobnie wielu Brytyjczyków słyszy po raz pierwszy o ludobójstwie, jakim był Wielki Głód” - dodała Clar Ni Fhearail‏.

“Co za smutne zakończenie. Zmusza do myślenia, przez co musieli przechodzić ci biedni Irlandczycy” - napisała z kolei Mollie J.

Wielki Głód miał miejsce w Irlandii w latach 1845-1849. Został on spowodowany przez pierwotniaka grzybopodobnego - Phytophthora infestans, który gwałtownie rozprzestrzeniał się w Europie w połowie XIX wieku i spowodował masowe straty w uprawach ziemniaków. Populacja Irlandii zmniejszyła się wówczas o 20%, doszło również do wielkiej fali emigracji - Irlandię opuściły 2 mln osób.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama